Merck se približava poslu vrijednom otprilike 10 milijardi dolara za kupovinu biotehnološke firme Verona Pharma usmjerene na plućne bolesti, izvijestio je u srijedu Financial Times.
Merck bi platio 107 dolara po dionici američkog depozitara za Veronu, navodi se u izvještaju, pozivajući se na tri osobe upoznate s tim pitanjem.
Merck i Verona nisu odmah odgovorili na Reutersove zahtjeve za komentar. Reuters nije mogao odmah potvrditi izvještaj, prenosi SEEbiz.
Merck se godinama oslanjao na svoj bestseler Keytrudu, koji je 2024. godine imao prodaju od gotovo 30 milijardi dolara, kako bi potaknuo svoj rast, ali patenti za lijek počet će istjecati 2028. godine. Kao odgovor na to, firma je započela niz poslova kako bi diverzificirala prihode.
Prošli mjesec, FT je izvijestio da je Merck vodio razgovore o kupovini švicarske biotehnološke firme MoonLake Immunotherapeutics za više od 3 milijarde dolara.
U martu je Merck izjavio da je s firmom Jiangsu Hengrui Pharmaceuticals potpisao ugovor o licenciranju lijeka za bolesti srca vrijedan do 2 milijarde dolara.
Verona je biofarmaceutska firma koja radi na razvoju terapija za liječenje hroničnih respiratornih bolesti. Njen prvi komercijalni proizvod, Ohtuvayre, koristi se u liječenju KOPB-a, kronične bolesti pluća.