Kriptogroznica trese i BiH, što potvrđuje podatak da broj registrovanih korisnika u jedinoj mjenjačnici digitalnog novca kod nas konstantno raste, a promet u novembru ove u odnosu na kraj prošle godine povećan je za 693,88 posto.
– Promet na platformi “BCX.ba” 11. novembra je dostigao 17,5 miliona maraka, što je za 693,88 odsto više u odnosu na kraj prošle godine. Broj uspješnih transakcija veći je za 444,38 odsto, odnosno povećan je sa 1.922 na 10.463 transakcije – ističe Majstorović i dodaje da u ponudi imaju šest kriptovaluta i to bitkoin (“Bitcoin”), “Ethereum”, “Litecoin”, “Bitcoin Cash”, “Tether” i “Ethereum Classic”. Istakao je da rade na tome da uvrste i neke nove, kao i da podrže jednu domaću kriptovalutu. Majstorović dodaje da su najpopularnije kriptovalute na ovoj platformi iste one za koje vlada najveće interesovanje i u svijetu, koje čine 60 odsto tržišne kapitalizacije kriptotržišta, a to su “Bitcoin” i “Ethereum”.
Ekonomista Miloš Grujić podsjeća da je Švedska prva zemlja u Evropi koja je izdala papirni novac 1661. godine, a sada i Šveđani preferiraju korišćenje kartica umjesto gotovine. Dodaje da su uz plaćanje kreditnim karticama i preko “pejpal” sistema kriptovalute najpopularniji oblik plaćanja na internetu. Međutim, ističe da veliki problem u vezi sa kriptovalutama predstavlja njihova nestabilnost cijena.
– Racionalni učesnici na tržištu neće se olako upustiti u međunarodne transakcije kriptovalutama. Međutim, uprkos činjenici da nemaju pokriće niti se mogu upotrebljavati za plaćanje poreza, kriptovalute imaju veliku vrijednost u razmjeni među korisnicima za finansiranje legalnih, ali i ilegalnih aktivnosti – istakao je Grujić za “Glas”. Dodaje da je najveća prednost, ali i mana digitalnog novca insistiranje na anonimnosti korisnika, što ih čini pogodnim za finansiranje kriminalnih djelatnosti.
– Ipak, “trag novca” moguće je provjeriti jer je svaka transakcija zabilježena u blokčejnu. Ne bih da navodim čitaoce na kupovinu ili prodaju kriptovaluta. Rastom popularnosti kriptovaluta porasla je popularnost blokčejn tehnologije i inovativnih načina plaćanja. Kriptovalute se mogu nametnuti kao poželjan način za prenos novca i, naravno, za plaćanje – naglasio je Grujić.
Zarada
Boris Majstorović ističe da imaju dosta primjera gdje su korisnici za kratko vrijeme ostvarili veliku zaradu trgujući kriptovalutama.
– Primjera radi, svi naši korisnici koji su 1. januara 2019. godine kupili jedan bitkoin po cijeni od 6.563 KM i sačuvali ga do danas ostvarili su zaradu od 103.115 KM – naveo je Majstorović.