Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Republika Srpska u ponedjeljak mora vratiti 600 miliona maraka
  • Konzorcijum Logistika BiH: Ključni zahtjevi i dalje bez rješenja
  • Porezna uprava FBiH izvršila kontrolu nargila barova u Kantonu Sarajevo
  • Austrijanci stvorili poslovno čudo: Nova fabrika digla izvoz BiH
  • Vlada ZDK usvojila odluku o razvoju IT/AI hubova za 2026. godinu
  • Tramvajski depo u Sarajevu će dobiti potpuno novi izgled
  • Raiffeisen AI Hackathon: Predstavite ideju i osvojite vrijedne nagrade
  • Najvažniji ljudi finansija na DDays: Digitalizacija, investicije i regulativa u fokusu
  • Na 351.000 kvadrata niče najveća šoping zona u BiH: Lidl već završen
  • Energoinvest u akciji: Može li preuzeti Željezaru i spasiti proizvodnju?
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Konzum kažnjen zbog varanja kupaca u Hrvatskoj
Kompanije

Konzum kažnjen zbog varanja kupaca u Hrvatskoj

BiznisInfoBy BiznisInfo29/08/2017Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Konzum i dvojica njegovih šefova kažnjeni su zbog varanja kupaca. Presudio je tako prekršajni sud u Makarskoj koji je nedavno utvrdio da je Konzum prodavao više proizvoda u paketu ističući da je jedan od njih gratis, iako je, kad se cijena preračunala, ispalo da su ga kupci ipak plaćali.

Kako proizlazi iz nepravomoćne presude, Konzumu ovo nije prvi put da krši Zakon o zaštiti potrošača zbog čega je kažnjen novčano, s deset hiljada kuna, dok dvojica njegovih zaposlenika moraju platiti po hiljadu kuna kazne. Bila je to, prema ocjeni suda, nedopuštena poslovna praksa, a otkrivena je u martu 2015. godine u Super Konzumu u Vrgoračkom putu u Makarskoj, izvijestio je hrvatski Telegram.

Tržišni inspektori bili su 25. marta u toj trgovini i utvrdili sumnjive cijene. Na policama su pronašli 11 pakovanja štapića Saltas kikirik “3 plus 1 gratis”, ukupne težine 160 grama. Maloprodajna cijena tog pakovanja bila je 8,99 kuna. Istodobno je cijena jednog pakiranja tih istih štapića iznosila 2,99 kuna. No, kada se ta cijena uračunala u pakovanje u kojem su jedni štapići trebali biti gratis, proizlazilo je da su ih kupci ipak plaćali 0,02 kune.

Na policama se nalazilo i 17 pakiranja štapića Saltar beer, također ponuđenih u kombinaciji “3 plus 1 gratis” ukupne težine 180 grama i s cijenom od 8,97 kuna. Inspektori su i tu ponudu provjerili, te utvrdili da jedan paketić štapića težine 45 grama stoji 2,49 kuna. I opet je ispalo da četvrti paketić u ponudi “3+1 gratis” nije besplatan, već ga je kupac plaćao 1,5 kuna.

Drugi voditelj u trgovini uhvaćen je u nezakonitoj ponudi piva. Na njegovoj polici nalazila su se tri pakovanja Bavarie od pola litre, “3 plus 1 gratis”, po cijeni od 28,49 kuna. Budući da je jedna limenka koštala 9,49 kuna, u ovoj ponudi niti jedna nije bila besplatna već ju je potrošač morao platiti 0,60 kuna.

Sud je zaključio kako su Konzum i njegovi radnici prekršili članak Zakona koji propisuje u kojoj situaciji je rasprodaja, dakle prodaja robe ispod cijene, uopće moguća. Osim u vrijeme sezonskih sniženja, to je dopušteno samo kad trgovac gasi svoje poslovanje, kad mijenja ili obnavlja poslovne prostore, kad određeni proizvod izlazi iz ponude ili pak kad mu je poslovanje ozbiljno ugroženo.

Predstavnici Konzuma tokom procesa nisu dokazivali niti jedan od tih razloga, već su tvrdili kako im se potkrala pogreška jer imaju mnogo cijena koje završavaju s 99 ili 89 lipa.

“Do propusta je došlo zbog sistemske pogreške zbog ranije istaknutih cijena. Omaškom cijena nije korigirana na pakovanju četiri komada. Radi se o informatičkoj pogrešci koja je ispravljena čim je uočena. Nismo imali namjeru oštetiti kupce. Žao nam je zbog tog previda”, tvrdili su u svojim odbranama. To žaljenje sud je uzeo u obzir kao olakotne okolnosti, no u slučaju Konzuma utvrđeno je da ima i onih otežavajućih.

Naime, do sada je Konzum, kako proizlazi iz evidencije Ministarstva pravosuđa već kažnjavan zbog kršenja Zakona o potrošačima. Unatoč tome dobio je minimalnu kaznu, od deset hiljada kuna. Maksimalna kazna za kompaniju je do 50 hiljada. I zaposlenici koji su bili okrivljeni u ovom postupku dobili su minimalne novčane kazne.

 

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Republika Srpska u ponedjeljak mora vratiti 600 miliona maraka

25/04/2026

Konzorcijum Logistika BiH: Ključni zahtjevi i dalje bez rješenja

25/04/2026

Porezna uprava FBiH izvršila kontrolu nargila barova u Kantonu Sarajevo

25/04/2026

Austrijanci stvorili poslovno čudo: Nova fabrika digla izvoz BiH

25/04/2026
Tagovi
BLSEzapošljavanjeIzvozbiznis vijestiNjemačkainvesticijeBoljiposao.comBingoturizamNaftaautomobiliHrvatskaBankeVolkswagenVlada FBiHSASE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.