Kinezi otpuštaju 270 radnika Gorenja

0

Gorenje planira da otpusti 270 zaposlenih, što je malo više od šest odsto ukupnog broja zaposlenih, a reogranizacija kompanije predviđa novu organizaciju i sistematizaciju radnih mjesta, objavili su u četvrtak slovenački mediji, a potvrdili i čelni ljudi proizvođača kućnih aparata, kojeg je lani preuzela kineska korporacija Hisense.

Iz Gorenja u saopštenju takođe navode da će smanjenje zaposlenih najviše zahvatiti srednji menadžment i pomoćne službe, dijelom tzv. mekim metodama, kao što su penzionisanje i slanje na čekanje, ali će biti i otkazivanja ugovora o radu, prenosi N1.

Kako navode mariborski dnevnik Večer i portal Siol.net, sindikat je u četvrtak na sastanku s poslovodstvom odbacio ponuđeni predlog kriterijuma o tome ko će ubuduće u Gorenju, koji je prošle godine poslovao s gubitkom od 111 miliona eura, biti prekobrojan, uz napomenu da je spreman na “najradikalnije oblike sindikalne borbe”.

Gorenje najavljuje da reorganizacija i optimizacija poslovanja neće biti ograničena na matičnu kompaniju, već sve firme-kćerke i poslovne jedinice u inostranstvu.

Uznemirenost među radnicima, kako se čini, izazivaju i najave šire reorganizacije Gorenja, koji je među najznačajnijim slovenačkim izvoznicima, a u okviru kojeg bi moglo biti upitno i više radnih mjesta iako su to u upravi u četvrtak opovrgnuli.

U Gorenju navode kako se kompanija početkom marta transformisala iz dioničarskog u društvo s ograničenom odgovornošću, kako bi se pojednostavilo upravljanje i omogućilo “efikasnije upravljanje i donošenje odluka unutar grupe”, čime će se brže moći odgovoriti na izazove i promjene u zahtjevnom poslovnom okruženju, iskorištavanje sinergije s Hisensom i smanjenje operativnih troškova.

Najavljuju da će transformacija poslovanja biti prioritet u svim područjima poslovanja u idućim mjesecima te da su početkom aprila pokrenute procedure za reorganizaciju poslovnih procesa na nivou grupe kao cjeline.

Kako navode, u toku je “integracija nekih prodajnih odjeljenja Gorenja u inostranstvu s Hisenseovim kompanijama”. Takve su racionalizacije već sprovedene na tržištima Velike Britanije, Francuske i Italije, a uskoro i u Rusiji i Češkoj.

Inače, o budućoj saradnji Slovenije i Kine, kao i kineskim investicijama u Sloveniji, bilo je riječi i tokom posjete delegacije slovenačke vlade Pekingu, koju vodi ministar privrede Zdravko Počivalšek, koji je posjetio i Hisense.

Kako prenose slovenački mediji, Počivalšek je kineskim zvaničnicima izrazio spremnost i otvorenost vlade na buduće investicije i dolazak kineskog kapitala u Sloveniju.