Rast kineske fabričke proizvodnje je usporio u aprilu, a promet u maloprodaji je podbacio u odnosu na očekivanja, dok zvaničnici upozoravaju na nove probleme koji utiču na oporavak druge po veličini svjetske ekonomije.
Mada kineski izvoznici bilježe snažnu potražnju, uska grla u lancima snabdijevanja i rast cijena sirovina pritiskaju proizvodnju i usporavaju ekonomski oporavak od prošlogodišnjeg pada izazvanog Kovidom-19.
Fabrička proizvodnja je u aprilu porasla za 9,8 odsto u odnosu na godinu dana ranije, što je manje nego u martu kada je porast iznosio 14,1 procenat, prema današnjim podacima Državnog zavoda za statistiku (NBS), prenosi Rojters.
Trgovina na malo je prošlog mjeseca povećana za 17,7 odsto, znatno slabije u poređenju sa 34,2 procenta u martu.
Portparol NBS Fu Lingui izjavio je da, iako je kineska privreda u aprilu nastavila dalji napredak, pojavljuju se i novi problemi, apostrofirajući rast svjetskih cijena sirovina.
“Kompanijama generalno, porast cijena odgovara za povećanje korporativne produktivnosti, ali ne treba smetnuti s uma pritisak koji poskupljenja imaju na prerađivačke industrije”, rekao je Fu na brifingu za novinare u Pekingu.
Inflacija fabričkih cijena je dostigla u aprilu najviši nivo od oktobra 2017. To bi moglo dodatno da se pojača u drugom i trećem kvartalu, upozorila je prošle nedjelje centralna banka.
U fabričkom sektoru, rast proizvodnje motornih vozila je naglo ukočio na 6,8 odsto sa 69,8 procenata usljed akutne nestašice poluprovodnika.
Ipak, Kina je u prvom kvartalu 2021. ostvarila rast bruto domaćeg proizvoda od rekordnih 18,3 posto, a mnogi ekonomisti predviđaju da će u tekućoj godini ekonomska ekspanzija premašiti 8,0 procenata.
Tanjug