Kina ulazi u deflaciju, oporavak ekonomije će potrajati

0

Kineske godišnje proizvođačke cijene pale su deveti mjesec zaredom u junu, dok su potrošačke cijene ostale nepromijenjene, pokazali su službeni podaci u ponedjeljak, naglašavajući dubinu izazova koji opterećuju druga najveća svjetska ekonomija u oživljavanju potražnje i oživljavanju rasta.

Podaci o inflaciji od ponedjeljka nadmašili su tržišna očekivanja, ponudivši nove dokaze da bi kineska ekonomija mogla zahtijevati snažniju potporu politike kako bi održala oporavak zemlje od strogih ograničenja “nulte epidemije Covida” krajem prošle godine, prenosi Seebiz.

“Mislim da su današnje brojke [su]zapravo niže od očekivanja, posebno u potrošačkom dijelu jednadžbe inflacije – zapravo ulazimo u zonu deflacije”, rekao je Hong Hao, glavni ekonomist Grow Investment Groupa, za CNBC u ponedjeljak.

“Upravo sada, mislim da vlada još uvijek raspravlja o tome kako najbolje pomoći ekonomiji”, rekao je Hong. “U drugom tromjesečju, budući da će ekonomski brojevi biti jači od prvog kvartala zbog niže baze, stoga je malo vjerojatno da ćemo vidjeti trenutni spas za privredu.”

Proizvođačke cijene su u junu potonule 5,4% u odnosu na godinu ranije i pale 0,8% u odnosu na mjesec dana prije, prema kineskom Državnom uredu za statistiku. To je bilo slabije od ankete Reutersa koja je očekivala godišnji pad od 5,0%, u usporedbi s godišnjim padom od 4,6% u maju. Godišnji pad u junu bio je deveti uzastopni pad u Kini i najstrmiji od decembra 2015.

Slabe proizvođačke cijene “mogle bi se djelomično pripisati višoj bazi za usporedbu, budući da su globalne cijene robe skočile prije godinu dana nakon ruske invazije na Ukrajinu”, rekao je Zhichun Huang iz Capital Economicsa u bilješci u ponedjeljak.

“Deflacija PPI-a vjerojatno će se donekle ublažiti u drugoj polovici godine, djelomično zato što bi potrošnja na infrastrukturu trebala sniziti cijene robe”, dodao je.