Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • “Đurić marketi” grade veliki prodajni objekat: Otvara se 50 novih radnih mjesta
  • Vlasnik Energopetrola pokrenuo proizvodnju na jednom od najvećih polja na svijetu: MOL otključava 112 milijardi kubika gasa
  • Poruke s Reviconovog simpozija Headway: Prilagođavanje poslovnih modela postaje pitanje opstanka
  • Jedinstven fenomen na prostoru bivše Jugoslavije: Kako je nastala čuvena “kuća u kući”
  • Amerikanci žele graditi autoput od Stoca do Trebinja: U igri dionica duga 55 kilometara
  • Kanton Sarajevo nastavlja bilježiti pozitivan turistički trend u 2026. godini
  • Snimci s lica mjesta: Ubrzano raste nova fabrika MojSan vrijedna više od 6 miliona KM
  • U Sarajevu svečano otvoreni 17. dani BHAAAS-a
  • Općina Hadžići otvorila dijalog o unapređenju poslovnog okruženja i odgovornom poslovanju
  • Vlada ZDK odobrila sredstva za općine, privrednike i Turističku zajednicu
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Kanađani preuzeli firmu s gubicima i stvorili najvećeg bh. izvoznika
Kompanije

Kanađani preuzeli firmu s gubicima i stvorili najvećeg bh. izvoznika

Goran MrkićBy Goran Mrkić23/04/2026Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Rudnik u Varešu i industrijska postrojenja za preradu rude, simbol rasta izvoza i uspjeha kompanije DPMetals BH

Lista deset najvećih izvoznika iz Bosne i Hercegovine za prva tri mjeseca ove godine donosi veoma zanimljivu promjenu. Naime, najveći izvoznik iz BiH postala je kompanija DPMetals BH Vareš.

To se vidi iz podataka koje je BiznisInfo.ba dobio od Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Riječ je o velikom skoku, s obzirom na to da se kompanija donedavno uopšte nije nalazila na listi najvećih izvoznika.

Podsjetimo, riječ je o firmi koja upravlja rudnicima u Varešu. Kompanija je ranije bila poznata kao Adriatic Metals, ali je promijenila ime nakon što je prešla u ruke novog vlasnika.

Dobili novog vlasnika

Kompaniju je sredinom prošle godine preuzela kanadska firma Dundee Precious Metals Inc. Svi uslovi preuzimanja ispunjeni su krajem augusta, dok je odluka suda službeno stupila na snagu 3. septembra 2025. godine.

Preuzimanjem Adriatic Metalsa, Dundee Precious Metals postao je stopostotni vlasnik rudnika Vareš, podzemnog kompleksa koji proizvodi srebro, olovo, cink i zlato.

Ovaj rudnik posljednjih godina privlači veliku pažnju zbog visokog kvaliteta rude i značajnog ekonomskog potencijala za lokalnu zajednicu i cijelu Bosnu i Hercegovinu.

Potpuni preokret

Komercijalna obrada i izvoz rude iz rudnika u Varešu pokrenuti su u proljeće 2024. godine. Ipak, Adriatic Metals je u prvoj godini eksploatacije, uoči preuzimanja, ostvario prihode od 52,7 miliona KM, ali i gubitak od 44,4 miliona KM.

To ne znači da se firmom loše upravljalo, već da je projekt bio u ranoj fazi razvoja. Na visoke troškove dodatno je utjecao i prekid željezničke pruge kod Jablanice.

Već u 2025. godini dolazi do potpunog preokreta – kompanija je ostvarila prihode od oko 330 miliona KM i dobit od čak 118,6 miliona KM.

Regionalna ekspanzija

Dundee Precious Metals je međunarodna kompanija sa sjedištem u Kanadi, fokusirana na održivu i efikasnu proizvodnju plemenitih metala. Osim u BiH, kompanija posluje i u Bugarskoj, Srbiji i Ekvadoru.

Njihova dugoročna strategija zasniva se na širenju kapaciteta kroz odgovorne akvizicije i jačanju pozicije među srednje velikim proizvođačima plemenitih metala.

Najveći izvoznici

Ovo je lista deset najvećih izvoznika iz BiH u prva tri mjeseca ove godine:

  1. DPMetals BH Vareš
  2. TT Kabeli Široki Brijeg
  3. Aluminij Industries Mostar
  4. Nova Alumina Zvornik
  5. ASTA Bosnia Ćoralići
  6. Miviko Posušje
  7. Elektrane Stanari
  8. SSL Lukavac
  9. Bimal Brčko
  10. Feal Široki Brijeg

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Adriatic Metals biznis vijesti DPMetals BH Dundee Precious Metals ekonomija industrija investicije izvoz BiH Kanada rudnik Vareš Vareš
NAJNOVIJE

“Đurić marketi” grade veliki prodajni objekat: Otvara se 50 novih radnih mjesta

07/06/2026

Vlasnik Energopetrola pokrenuo proizvodnju na jednom od najvećih polja na svijetu: MOL otključava 112 milijardi kubika gasa

07/06/2026

Poruke s Reviconovog simpozija Headway: Prilagođavanje poslovnih modela postaje pitanje opstanka

07/06/2026

Jedinstven fenomen na prostoru bivše Jugoslavije: Kako je nastala čuvena “kuća u kući”

07/06/2026
Tagovi
turizamIzvozautomobiliBankeBLSENjemačkainvesticijeBingozapošljavanjeHrvatskaNaftatop pričeVlada FBiHSASEVolkswagenbiznis vijesti
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.