Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Albanski milijarder koji posluje i u BiH – sprema investiciju od 100 miliona eura
  • m:tel među najpoželjnijim poslodavcima i u 2025. godini
  • 17. Dani BHAAAS-a održat će se od 4. do 7. juna u Sarajevu
  • Ministar Forto: Usvojeno rješenje za vozače
  • HIFA Oil Koncern širi mrežu u Crnoj Gori: Nova moderna pumpa otvorena u Podgorici
  • Jahorina ekonomski forum: Uređeno tržište počinje dijalogom države i privrede
  • Hrvatskim parama se gradi most u BiH: Koštat će 5 miliona eura i biti simbol grada
  • Gigantska mašina duga 144 metra krenula u probijanje megatunela kroz srce Evrope
  • Pretis vraćen na berzu: Gigant namjenske industrije priznao milionske gubitke
  • Najstarija hrvatska pivovara dobila novog vlasnika, kreću velike investicije
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Jedna od najboljih privatizacija u BiH: Svake godine u firmu ulažu po milion KM

Jedna od najboljih privatizacija u BiH: Svake godine u firmu ulažu po milion KM

0
By BiznisInfo on 07/02/2025 Kompanije

U firmi trenutno radi 250 radnika, a plan je zapošljavanje dodatnih 20 u narednih nekoliko sedmica

Fabriku namještaja “Standard” Prnjavor u četvrtak je posjetio ambasador Švajcarske u BiH Gabriel Derigeti. Nakon obilaska preduzeća, koje sve što proizvede izveze na inostrano tržište, kaže da je impresioniran, pogotovo najnovijom mašinom u koju je “Standard” investirao u posljednjih par mjeseci.

Prnjavorski “Standard” u prošloj godini izvezao je robu u vrijednost od 25 miliona. U ovoj godini plan je da rastu za 20 do 30 posto i da zaposle dodatnu radnu snagu.

Edin Dacić, predsjednik Skupštine fabrike “Standard” Prnjavor, podsjeća da već 25 godina rade za IKEA-u, ali i za druga tržišta u Njemačkoj i Švajcarskoj. Uskoro, kaže, počinju da rade i za tržište Finske i Španije.

– U prnjavorski Standard, za preko 20 godina od kako je privatizovan, uloženo je 25 miliona maraka, pogotovo u prostor za proizvodnju, mašine, saradnike. Posebno nam je drago da naša branša polako vidi svjetlo na kraju tunela u smislu povećanja narudžbi. To znači da ove godine planiramo da rastemo minimalno 20, možda čak 30 posto, u odnosu na prošlu godinu – kaže Dacić.

Švajcarski ambasador u BiH Gabriel Derigeti je rekao da je impresioniran onim što je vidio, pogotovo novom mašinom. Smatra da je privatni sektor, investicije i ulaganja nešto što donosi napredak i poveznice između BiH i njegove zemlje – Švicarske.

– Danas sam tu sa svojim kolegom iz Švicarskog razvojnog programa. Ono što želim istaći je da Švicarski razvojni program ne sarađuje samo sa javnim sektorom već i sa privatnim sektorom. Švicarska je angažovana u oblasti dualnog obrazovanja i nešto što smatramo jako važnim jetse ta obuka ljudi – poručio je Derigeti, ambasador Švajcarske u BiH, nakon razgovora sa rukovodstvom i obilaska pogona fabrike “Standard”.

U “Standardu” godišnje investiraju oko milion maraka. Jedna od tih investicija je i najnovija mašina “Vector” nabavljena prije pola godine, vrijednosti oko pola milona maraka.

– Mašina radi na principu vještačke inteligencije. To je mašina koja lijepi kant za ploče i ovakva mašina je druga ili treća u cijeloj Evropi, a definitivno je jedini imamo u ovoj regiji, možda čak i cijelom jugozapadnom dijelu Evrope – pojašnjava Veliša Malobabić, generalni direktor “Standarda”, dok ranici na mašni kažu da štedi dvije trećine vremena potrebnog za obradu u odnosu na ranije mašine.

U Standardu trenutno radi 250 radnika, a plan je zapošljavanje dodatnih 20 u narednih nekoliko sedmica. Neki od zaposlenih rade već 20-ak godina. Jedan od njih je autom nagrađeni radnik Zoran Vranješ.

– Zaposlen sa 19 godina u ovom preduzeću. Radim na poslovima bočne obrade. Uslovi su dobri, zadovoljan sam, plata je redovna, imamo obezbjeđen topli obrok, prevoz… – kaže Vranješ.

Njegov kolega Saša Vuleta, koji je takođe zaposlen 20 godina u “Standardu” na posao putuje iz Banjaluke i kaže da je zadovoljan.

Izvor: TV K3

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Standard Prnjavor
NAJNOVIJE

Albanski milijarder koji posluje i u BiH – sprema investiciju od 100 miliona eura

15/05/2026

m:tel među najpoželjnijim poslodavcima i u 2025. godini

15/05/2026

17. Dani BHAAAS-a održat će se od 4. do 7. juna u Sarajevu

15/05/2026

Ministar Forto: Usvojeno rješenje za vozače

15/05/2026
Tagovi
IzvozVlada FBiHVolkswagenBankezapošljavanjebiznis vijestiturizaminvesticijeNaftaHrvatskaBingoBLSESASEBoljiposao.comNjemačkaautomobili
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Loading Comments...