Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Cijene nafte u padu: Tržište izbrisalo ratnu premiju
  • Vlada RS olakšala postupak eksproprijacije za gradnju autoputeva
  • Kuvajt daje 30 miliona KM za nastavak gradnje veoma važne dionice autoputa u FBiH
  • LAKŠE DO AERODROMA: Ovaj dio Sarajeva dobit će novu cestu i nove trolejbuske i tramvajske linije
  • Otvorena ljetna sezona na Jahorini: Olimpijski centar najavio novi investicioni ciklus, dva investitora ulažu više od 400 miliona
  • Poslodavci otkrili šta ih najviše koči kod programa zapošljavanja u FBiH: Trebaju nam radnici, ali…
  • Nezapošljavanje osobe s invaliditetom poslodavca može koštati više od 5.000 KM godišnje
  • Federacija BiH dio regionalne inicijative vrijedne 3,4 miliona eura za razvoj digitalne ekonomije
  • POSAO ZA 150 LJUDI: Rimac pokrenuo serijsku proizvodnju baterija za njemačkog giganta
  • Messer objavljuje Izvještaj o održivosti 2025: Fokus na dekarbonizaciju, sigurnost i dugoročnu održivost
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Banke»Izvještaj Centralne banke BiH: Raste broj kartičnih transakcija

Izvještaj Centralne banke BiH: Raste broj kartičnih transakcija

0
By BiznisInfo on 20/03/2023 Banke

Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) objavila je redovan godišnji izvještaj o kartičnom poslovanju u BiH, u 2022. godini.

  • Na kraju 2022. godine, ukupan broj aktivnih kartica je iznosio 2.333.131 i veći je za 114.202 u odnosu na 2021. godinu. Kartice je svojim klijentima izdavala 21 banka u Bosni i Hercegovini.
  • U 2022. godini, ukupna vrijednost transakcija, realizovanih karticama u zemlji i inostranstvu, iznosila je 14.103.186.627 KM, te je zabilježila rast od 17,95% odnosu na godinu ranije. Vrijednost kartičnih transakcija bilježi kontinuirano rast iz godine u godinu.
  • Ukupan broj kartičnih transakcija je bio 143.812.765 i uočava se trend rasta.
  • Prosječna vrijednost jedne transakcije bila je 98 KM i manja je za 6 KM u odnosu na 2021. godinu, dok je prosječni godišnji promet po jednoj kartici iznosio 6.045 KM i veći je za 656 KM u odnosu na 2021. godinu.
  • Shodno podacima, evidentan je rast prometa karticama na internetu. Procenat realizovanog prometa karticama na internetu u zemlji je iznosio 29%, a u inostranstvu 71%.
  • Zabilježen je i rast kartičnih transakcija na ATM, POS i internetu. Od ukupne vrijednosti kartičnih transakcija na ATM aparatima je realizovano 70%, putem POS uređaja 27%, dok je putem interneta realizovano 3%.
  • Realizovana vrijednost karticama izdatih od strane bh. banaka u inostranstvu veća je za 33% u odnosu na godinu ranije, od čega se veći udio odnosi na kupovinu robe i usluga na POS uređajima (81,56%), a svega 18,44% na podizanje gotovine na ATM i POS uređajima.        
  • U odnosu na 2021. godinu, povećana je i realizovana vrijednost inostranih kartica u bh. bankama i trgovinama za 46,64%. U strukturi transakcija, podizanje gotovine na ATM i POS uređajima učestvuje sa 62,68%, dok je udio kupovine robe i usluga na POS uređajima 37,32%.
  • Nastavljen je razvoj kartične infrastrukture, te je na kraju godine bilo instalisanih 1.653 ATM uređaja i 32.633 POS uređaja. Od ukupnog broja instalisanih POS uređaja, 32.047 je instalisano u trgovinama i 586 na šalterima banaka.

 

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Cijene nafte u padu: Tržište izbrisalo ratnu premiju

19/06/2026

Vlada RS olakšala postupak eksproprijacije za gradnju autoputeva

19/06/2026

Kuvajt daje 30 miliona KM za nastavak gradnje veoma važne dionice autoputa u FBiH

18/06/2026

LAKŠE DO AERODROMA: Ovaj dio Sarajeva dobit će novu cestu i nove trolejbuske i tramvajske linije

18/06/2026
Tagovi
automobiliturizamHrvatskainvesticijeNaftatop pričeVolkswagenBankeIzvozBLSEbiznis vijestiVlada FBiHzapošljavanjeNjemačkaBingoSASE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.