Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Dodjeljena priznanja za kvalitet izloženih proizvoda 53. Sajma šljive
  • Nastavlja se misterija oko Privredne banke Sarajevo: Oković nudi 163 KM po dionici, na berzi idu po 250 KM
  • Sarajevo postaje energetska prijestolnica regiona: Više od 200 stručnjaka i 23 panela na SECW 2026
  • Poznata bh. kompanija otvorila vrtić za djecu zaposlenika: 90 mjesta i Montessori program
  • Ministar Forto: Kandidati ne smiju biti taoci spora Ministarstva obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona i autoškola
  • Spor oko autoputa: Spustili cijenu sa osam na 3,8 miliona KM, pa tvrdili da su oštećeni za 4,2 miliona
  • Energoinvest i Siemens Energy udružuju snage: Zajedno kreću na velika svjetska tržišta
  • U centru Sarajeva niče novi poslovni kompleks: Ostavljen prostor za neboder od 22 sprata
  • UniCredit Bank proglašena najboljom podskrbničkom bankom u BiH
  • Prozore ne birate za jednu sezonu: Šta „Made in Germany“ znači za naredne decenije?
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Italijani pripremaju investiciju vrijednu 150 miliona eura u BiH
Ekonomija

Italijani pripremaju investiciju vrijednu 150 miliona eura u BiH

BiznisInfoBy BiznisInfo21/06/2016Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Gordan Milinić

Italijanska firma Pyrox iz Torina u BiH planira investirati 150 miliona eura u BiH u projekte kogeneracije na drvnu biomasu u BiH. Ovom investicijom bit će obuhvaćeno 20 nerazvijenih općina u FBiH i 20 općina u RS koje raspolažu drvnim otpadom, piše portal Klix.ba.

O tom projektu razgovarali su direktor Agencije za unapređenje stranih ulaganja BiH (FIPA) Gordan Milinić i saradnici sa Zdravkom Aćimovićem, direktorom Alfa Investa – partnera italijanske firme Pyrox iz Torina za jugoistočnu Europu.

Italijanski Pyrox posjeduje svoju vlastitu tehnologiju za proizvodnju električne i toplotne energije na bazi čvrste biomase, a koja se može koristiti za zagrijavanje domaćinstava, plastenika, i drugih objekata.

Instaliranje i pokretanje jednog postrojenja bi zaposlilo 25 radnika, a prema biznis planu svaka općina koja učestvuje u ovom projektu bi imala godišnji prihod od prodaje električne i toplotne energije u visini od milion eura.

Pored vlastitih sredstava investitora, projekat finansijski podržavaju Uni Credit banka Italije, i Investicijski fond Irske. Općine bi učestvovale u finansiranju investicije u iznosu od 10 do 15 posto, s tim što i za ovaj postotak postoji mogućnost dodatnih dogovora.

S obzirom da je riječ o projektima obnovljive energije postoji dodatna mogućnost povlačenja sredstava iz evropskih fondova za ove svrhe.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Dogovoreno je da se polovinom jula 2016. godine održi sastanak između investitora i načelnika i rukovodilaca privrednih odjeljenja 40 općina na kojem bi bile prezentirane mogućnosti koje nudi investitor, kao i mogućnosti općina kada je riječ o potencijalima otpada iz drvne biomase, modaliteti realizacije investicije, kao i obaveze obiju strana.

FIPA će koordinirati organizaciju sastanka i pružit će potrebne usluge i investitorima i općinama sa ciljem brže realizacije investicija.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Dodjeljena priznanja za kvalitet izloženih proizvoda 53. Sajma šljive

14/08/2026

Nastavlja se misterija oko Privredne banke Sarajevo: Oković nudi 163 KM po dionici, na berzi idu po 250 KM

13/08/2026

Sarajevo postaje energetska prijestolnica regiona: Više od 200 stručnjaka i 23 panela na SECW 2026

13/08/2026

Poznata bh. kompanija otvorila vrtić za djecu zaposlenika: 90 mjesta i Montessori program

13/08/2026
Tagovi
NjemačkaVolkswagenturizamIzvozVlada FBiHHrvatskaNaftaBankeSASEBLSEinvesticijebiznis vijestiBingotop pričezapošljavanjeautomobili
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.