Domaće isporuke pametnih telefona u Kini u prošloj su godini smanjene za 20,4 posto u odnosu na godinu ranije, pokazali su u ponedjeljak objavljeni podaci kineske vlade.
Proizvođači pametnih telefona lani su isporučili 296 miliona pametnih telefona potrošačima u Kini, što je 76 miliona manje nego u 2019. godini.
Podaci su to istraživačkog centra kineske Akademije za informacijske i komunikacijske tehnologije (CAICT), a odražavaju uticaj krize izazvane koronavirusom na lanac opskrbe i potražnju, kao i aktuelni trend da potrošači duže zadržavaju svoje telefone te ih kasnije zamjenjuju poboljšanim novim modelima.
U 2019. godini pošiljke pametnih telefona smanjile su se za četiri posto u odnosu na prethodnu godinu, pokazuju podaci CAICT-a.
Prodavači uređaja bili su se ponadali da će 2020. godina donijeti obnovljenu prodaju, jer su potrošači kupovali nove telefone kompatibilne s 5G mrežama koje se brzo šire u Kini.
No, u prvoj polovini godine domaći brendovi Oppo, Vivo i Xiaomi Corp zabilježili su oštar pad isporuka, dok je Huawei, vodeći kineski brend u segmentu najskupljih uređaja, nastavio povećavati tržišni udio.
Prodaja Huaweija usporila je pak u drugoj polovini godine kada su na snagu stupila trgovinska ograničenja koja je Washington nametnuo tom kineskom proizvođaču, otežavši mu opskrbu ključnim komponentama. Oppo, Vivo i Xiaomi povećali su proizvodnju u nadi da će osvojiti taj udio.
Proizvođači telefona u deembru su isporučili ukupno 25,2 miliona pametnih telefona potrošačima u Kini, što predstavlja pad od 12,8 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, navodi CAICT.
Američki tehnološki div Apple prošle je jeseni u Kini predstavio svoje prve pametne telefone s 5G tehnologijom. Analitičari su i dalje optimistični u pogledu prijema tih uređaja jer potrošači odani iPhoneu sada kupuju nove mobitele, navodi Reuters.
Hina