Direktor Investiciono-razvojne banke /IRB/ Republike Srpske Dražen Vrhovac izjavio je danas da su investitori iz Norveške veoma zainteresovani da ulažu u Republiku Srpsku.
Vrhovac je, nakon sastanka sa ambasadorom Norveške u BiH Olavom Rejnertsenom, rekao da je sastanak bio konstruktivan, te da je bilo riječi o mogućnostima ulaganja, visinama investicija i investicionim grupama u Norveškoj koje su zainteresovane za ulaganje.
On je zahvalio norveškom ambasadoru za formiranje Poslovne asocijacije Norveške i BiH, te za interes za rad IRB-a.
“Taj interes je posebno izražen za investicionim profilima opština i gradova u Republici Srpskoj koje IRB izrađuje, kao i za završetak investicionog profila Republike Srpske”, rekao je Vrhovac novinarima u Banjaluci.
Prema njegovim riječima, to su dokumenti koji će na oko 50 strana prikazati sve informacije koje mogu biti važne za investitore.
“Zahvaljujući tim dokumentima, investitori će na jednom mjestu, u IRB-u, imati sve informacije. Mislim da će IRB da opravda svoju ulogu i da bude konekcija putem koje će se realizovati investicije, u ovom slučaju iz Norveške u Republiku Srpsku”, istakao je Vrhovac.
Ambasador Norveške u BiH Olav Rejnertsen izrazio je zadovoljstvo posjetom IRB-u i razgovorom sa upravom banke o potencijalnoj saradnji u oblasti investicija u Republiku Srpsku, naročito kad je riječ o zelenoj čistoj energiji.
“Trenutno imamo nekoliko investicionih grupa iz Norveške koje traže prilike za ulaganje u Republiku Srpsku i FBiH, uglavnom u području solarne i energije vjetra. Ako se ostvare ove investicije, siguran sam da će Norveška biti ključni igrač u transformisanju BiH iz zemlje koja koristi energiju uglja u zemlju energije koja nastaje iz obnovljivih izvora”, rekao je Rejnertsen.
On je dodao da je prije godinu uspostavio bilateralnu poslovnu asocijaciju između BiH i Norveške, čija je glavna svrha da prenese norveškim investitorima koji se potencijali nude u BiH.
“Uvjerio sam se da postoji puno potencijala u zelenoj energiji. To je dovelo do današnjeg sastanka na kojem smo razgovarali o konkretnim finansijskim prilikama za investitore”, napomenuo je norveški ambasador.
Rejnertsen je istakao da veliki norveški investitori, sa investicijama od 300-400 miliona eura, traže okolinu koja je predvidljiva i sigurna.
“Zato razgovaramo kako sa korporacijama, poslovnim asocijacijama, tako i sa političarima u Republici Srpskoj. Čim se okonča trenutna politička kriza u BiH, norveški investitori su spremni da ulažu”, rekao je Rejnertsen.
Srna