Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Historijski trenutak: Tešanj u ponedjeljak dobija autoput
  • Otvara se nova dionica autoputa u FBiH: 7 kilometara od ponedjeljka u prometu, vožnja zasad besplatna
  • BiH u minusu više od 8 milijardi KM: Otkrivamo gdje nastaje veliki trgovinski deficit
  • Umjetnici iz regiona na festivalu savremene umjetnosti “TermagART” na Jahorini
  • Kakav je avion sletio na Aerodrom Sarajevo: Prima do 465 putnika, domet mu je 13.600 kilometara
  • Prva dionica autoputa Sarajevo – Beograd otvara se 15. oktobra: Pogledajte gdje se tačno nalazi
  • Zvuk tišine: Kako savremene mašine za pranje veša unose više mira u dom
  • Veliki požar u fabrici jahti i karavana “Derubis” u Vitezu, direktorica tvrdi da je podmetnut
  • Nova mjera podrške privredi u USK: 91 hiljada KM za učenike na praktičnoj nastavi
  • Ovaj grad je najveće gradilište u BiH: Niču stotine stanova, tržni centri i najveći resort u regionu
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Inflacija u SAD-u u julu usporila na 2,9 posto

Inflacija u SAD-u u julu usporila na 2,9 posto

0
By BiznisInfo on 15/08/2024 Ekonomija

Inflacija mjerena potrošačkim cijenama u juu je u SAD-u porasla na godišnjem nivou 2,9 posto, usporivši s u junu zabilježenih 3 posto, što podupire čekivanja na tržištima da će Fed sljedećeg mjeseca smanjiti kamatne stope.

Indeks potrošačkih cijena (CPI) porastao je u julu za 0,2 posto u odnosu na juni, objavio je u srijedu Ured za statistiku američkog ministarstva rada. Na godišnjem nivou CPI je porastao 2,9 posto, nakon 3-postotnog rasta u junu.

Godišnji rast potrošačkih cijena u najvećeoj svjetskoj ekonomiji znatno se ublažio u odnosu na 9,1-postotni skok u junu 2022, jer su u međuvremenu podignute kamatne stope smanjile potrošnju. Iako još uvijek visoka, inflacija se kreće prema 2-postotnom cilju američke centralne banke.

Investitori očekuju da će Fed na idućem zasjedanju, 17. i 18. septembra početi snižavati kamatne stope zbog nedavno objavljenog podatka o rastu stope nezaposlenosti u julu na najvišu stopu u zadnje gotovo tri godine od 4,3 posto, no podijeljena su njihova mišljenja oko visine njihova smanjenja, između pola i četvrtine postotnog boda.

Fed je na zasjedanju u julu zadržao referentnu prekonoćnu kamatnu stopu u rasponu od 5,25 do 5,50 posto, nakon što ju je podignuo za 525 baznih bodova tokom 2022. i 2023. godine.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Historijski trenutak: Tešanj u ponedjeljak dobija autoput

21/08/2026

Otvara se nova dionica autoputa u FBiH: 7 kilometara od ponedjeljka u prometu, vožnja zasad besplatna

21/08/2026

BiH u minusu više od 8 milijardi KM: Otkrivamo gdje nastaje veliki trgovinski deficit

21/08/2026

Umjetnici iz regiona na festivalu savremene umjetnosti “TermagART” na Jahorini

21/08/2026
Tagovi
Naftaautomobilitop pričeVlada FBiHzapošljavanjeBingoNjemačkainvesticijeBLSEbiznis vijestiHrvatskaIzvozSASEVolkswagenBanketurizam
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.