Ide novo povećanje kapitala HET-a, RS će spriječiti ulazak investitora iz FBiH

0

Hidroelektrane na Trebišnjici (HET) ponovo idu u povećanje kapitala, nakon što je prošli pokušaj, koji je izazvao mnogo pažnje u javnosti, obustavljen.

Nova odluka o povećanju kapitala najavljena je za Skupštinu dioničara koja je zakazana za 26. februar.

Po osnovu ove emisije dionica javnom ponudom preduzeće emituje 280 miliona redovnih dionica klase “A”, nominalne vrijednosti 1 KM po jednoj dionici, ukupne nominalne vrijednosti emisije 280 miliona KM.

Prodajna cijena za dioničare koji koriste pravo preče kupovine se utvrđuje u iznosu od 0,46 KM po jednoj dionici. Cijena za preostale akcije, nakon isteka roka za korišćenje prava preče kupovine, formirat će se na Berzi, po principu višestrukih cijena.

U međuvremenu, Vlada RS usvojila je izmjene zakona Zakona o tržištu hartija od vrijednosti čiji je, u suštini, ključni zadatak bio da spriječi “nepoželjne investitore”, poput Elektroprivrede FBiH ili Vlade FBiH, da steknu dionice ovog energetskog preduzeća.

Naime, izmjenama je propisano da se aukcija može okončati prije isteka roka za upis i uplatu i u slučaju da su vlasnici dionica, koristeći pravo preče kupovine, upisali i uplatili akcije nove emisije najmanje u procentu utvrđenom za uspješnost (60 posto).

Naime, prema pravilim, svaki trenutni dioničar HET-a ima pravo otkupiti nove dionice u procentu koji sada posjeduje u preduzeću, kako bi svi mogli zadržati trenutni procenat vlasništva.

Elektroprivreda RS-a je vlasnik oko 64 posto dionica HET-a, i ona svakako namjerava otkupiti dionice u maksimalnom mogućem iznosu.

No, ukoliko ostali dioničari ne budu imali novca ili ne budu željeli otkupiti dionice na koje imaju pravo, otvorila bi se vrata za druge investitore koji trenutno nemaju vlasništvo u HET-u, poput već spomenute Elektroprivrede BiH ili drugih investora iz FBiH.

Nakon izmjena Zakona, nakon što Elektroprivreda RS i ostali trenutni dioničar otkupe svoj udio novih dionica, aukijca će se moći okončati, čime će se spriječiti ulazak “nepoželjnih” ulagača.