Hrvatski izvoz u sedam mjeseci pao 7,7 posto, a uvoz 11,9 posto

0

Vrijednost hrvatskog robnog izvoza u prvih sedam mjeseci ove godine iznosila je 61,5 milijardi kuna, što je 7,7 posto manje u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok je uvoz pao za 11,9 posto, na 98,3 milijarde kuna, pokazuju prvi podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) objavljeni u utorak.

Pandemija koronavirusa direktno je uticala na međunarodnu trgovinu robom, čije su posljedice uz ostalo vidljive i na vanjskotrgovinskoj razmjeni pri čemu Hrvatska posljednjih nekoliko mjeseci bilježi brži pad robnog uvoza od izvoza.

To je uticalo i na smanjenje vanjskotrgovinskog deficita, koji je u prvih sedam mjeseci ove u odnosu na isto razdoblje prošle godine smanjen za 18,2 posto, na 36,8 milijardi kuna.

Pokrivenost uvoza izvozom u prvih sedam mjeseci ove godine iznosila je 62,6 posto, dok je u isto vrijeme lani bila na 59,7 posto. 

U zemlje članice EU-a u prvih sedam mjeseci je izvezeno roba vrijednih nešto manje od 43 milijarde kuna, 4,9 posto manje nego u istom razdoblju lani. Izvoz u zemlje nečlanice pao je za 13,5 posto, na 18,6 milijardi kuna.

Vrijednost uvezene robe u prvih sedam mjeseci je iz članica EU-a pala za 12,5 posto, na 78,8 milijardi kuna. Istodobno je vrijednost uvoza iz drugih zemalja pala za 9,5 posto, na 19,5 milijardi kuna.

Izražen u eurima, hrvatski robni izvoz u prvih sedam mjeseci ove godine iznosio je 8,2 milijardi eura, što je na godišnjem nivou pad za devet posto, dok je uvoz pao za 13,2 posto, na nešto više od 13 milijardi eura. 

Vanjskotrgovinski deficit je iznosio 4,9 milijardi eura.

U zemlje članice EU-a u prvih sedam mjeseci je izvezeno robe u vrijednosti 5,7 milijardi eura, odnosno 6,3 posto manje nego u istom lanjskom razdoblju. Istodobno, u zemlje izvan EU-a izvoz je pao za 14,8 posto, na 2,5 milijardi eura.

Vrijednost uvezene robe iz članica EU-a u prvih sedam mjeseci ove u odnosu na isto razdoblje prošle godine pala je za 13,8 posto, na 10,5 milijardi eura, dok je vrijednost uvoza u Hrvatsku iz zemalja koje nisu članice EU-a pala za 10,8 posto, na 2,6 milijardi eura.

Hina