Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Bingo otvara novi objekat, građani oduševljeni: “Jedva smo čekali da stignete i u naš grad!”
  • 230.000 KM ZA NOVE BIZNISE: Budući poduzetnici mogu dobiti i do 30.000 KM
  • Messer objavljuje Izvještaj o održivosti 2025: Fokus na dekarbonizaciju, sigurnost i dugoročnu održivost
  • Prodat jedan od najvećih svjetskih lanaca picerija: Posao osnovan 1958. “otišao” za 2,7 milijardi dolara
  • Bh. proizvođač artiljerije u Parizu ugovorio novi posao: Direktor najavljuje rast proizvodnje i nova zapošljavanja
  • Koje su posljedice uvođenja “sive liste” Moneyvala za BiH?
  • 166 projekata vrijednih 555 miliona KM: Usvojen investicijski okvir za razvoj Tuzlanskog kantona
  • Nogometna groznica: Postani dio Raiffeisen tima
  • Binance nastavlja poslovanje u Evropi u skladu s važećim propisima
  • UniCredit Bank uspješno realizovala emisiju obveznica
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Tržište»Hrvatska: Na snazi nova uredba kojom pojeftinjuju vozila

Hrvatska: Na snazi nova uredba kojom pojeftinjuju vozila

0
By BiznisInfo on 13/01/2018 Tržište

Vlada Republike Hrvatske donijela je uredbu kojom se smanjuje oporezivanje motornih vozila. Uredba je stupila na snagu u petak tako da će novi vlasnici imati mogućnost uštede pri kupovini novog ili polovnog vozila, u zavisnosti kojem platnom razredu vozilo pripada, javlja Anadolu Agency (AA).

Prosječna starost voznog parka u Republici Hrvatskoj iznosi preko 13 godina, pa je namjera Vlade pojeftinjenjem vozila za građane poboljšati stanje voznog parka, čime i sigurnost u saobraćaju te ekološke učinke vozila na okoliš.

Oko dvije trećine vozila koja se nalaze na tržištu u Republici Hrvatskoj spada u prvi i drugi platni razred.

Prvi razred iznosi od 0 do 100.000 kuna (do 13.300 eura), a drugi od 100.000 do 150.000 kuna (do 20.000 eura) s PDV-om.

Za prvi platni razred vozila novom odredbom Vlade u potpunosti je anuliran posebni porez koji je iznosio 1 posto vrijednosti vozila, a za drugi 2 posto vrijednosti vozila.

Pri kupovinivozila od 150.000 kuna (20.000 eura) vlasnik će moći da uštedi 2 posto, odnosno 3.000 kuna (400 eura).

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Vozila čija je vrijednost viša od 150.000 kuna podijeljena su u 10 vrijednosnih razreda, a porez se određuje po formuli koja uključuje fiksni iznos i razliku od cijene vozila do donje granice razreda.

Riječ je o odricanju poreznog udjela od strane države, no konačnu cijenu automobila formiraće prodavci koji će imati mogućnost ili smanjenje cijene ili pak povećanja vlastite dobiti na prodato vozilo.

Uz finansijsko olakšanje, registracija vozila pojednostaviće se građanima i administrativno jer će se pri kupovini, prenosu i registraciji novih ili rabljenih vozila sve moći obavljati na jednom mjestu, na stanici za tehnički pregled, umjesto, kao do sada, kod javnog notara, u poreskoj upravi i policijskoj stanici.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Bingo otvara novi objekat, građani oduševljeni: “Jedva smo čekali da stignete i u naš grad!”

18/06/2026

230.000 KM ZA NOVE BIZNISE: Budući poduzetnici mogu dobiti i do 30.000 KM

18/06/2026

Messer objavljuje Izvještaj o održivosti 2025: Fokus na dekarbonizaciju, sigurnost i dugoročnu održivost

18/06/2026
IZDVOJENO

Messer objavljuje Izvještaj o održivosti 2025: Fokus na dekarbonizaciju, sigurnost i dugoročnu održivost

18/06/2026

Nogometna groznica: Postani dio Raiffeisen tima

17/06/2026

Hifa Oil CG među najuspješnijim srednjim preduzećima u Crnoj Gori

11/06/2026
Tagovi
SASEVlada FBiHtop pričeVolkswagenautomobiliturizamNjemačkaBankeBLSEinvesticijeNaftaIzvozbiznis vijestiHrvatskazapošljavanjeBingo
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.