Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Otkrivamo novu lokaciju Lidla u BiH: Njemački lanac stiže na jednu od najprometnijih lokacija u zemlji
  • Kuda ćemo voziti do Splita: RS gradi autoput od 95 km, a FBiH planira drugi pravac od 135 km
  • „The first ever bronze for Bosnia and Herzegovina, well done!“ – Osvojen prvi Kanski lav u historiji BiH!
  • Velika akvizicija na domaćem tržištu: Halil Oković pokušava preuzeti Privrednu banku Sarajevo
  • Muzički spektakl godine pod vodopadom u Jajcu: Severina i regionalne zvijezde stižu na Desant 2026!
  • Vlada RS izgradila hotel od 20 miliona KM na Jahorini, ali još ne može primiti goste
  • Bingo otvorio hipermarket od 4.900 kvadrata: Investicija od 10 miliona KM donijela 80 radnih mjesta
  • 317 miliona KM dugova i tri dana neizvjesnosti: Odlučuje se sudbina Nove željezare Zenica
  • Tajna dobrog ukusa krije se u balansu: Zašto su blendovi kafe toliko važni?
  • Banjalučka pivara ima novu generalnu direktoricu
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Građevinska industrija u Njemačkoj otpušta 10 hiljada ljudi
Kompanije

Građevinska industrija u Njemačkoj otpušta 10 hiljada ljudi

BiznisInfoBy BiznisInfo22/01/2024Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Ilustracija

Prvi put poslije više od 15 godina, odnosno od krize 2008. godine, ove 2024. ponovo će biti masovnijih otpuštanja radnika u građevnskoj industriji: procjenjuje se da će 10 hiljada ljudi će ostati bez posla.

Zbog krize u stanogradnji, njemačka građevinska industrija 2024. očekuje prva otpuštanja poslije finansijske krize 2008. godine, piše DW.

– Očekujemo da će oko 10.000 radnika morati biti otpušteno u narednim mjesecima – rekao je Tim-Oliver Miler, generalni direktor udruženja građevinske industrije HDB, njemačkoj novinskoj agenciji dpa.

Razlog: slaba ekonomija u građevinarstvu. Dok su se komercijalna i javna gradnja 2023. zabilježili samo blagi pad prodaje, prodaja u stambenoj izgradnji pala je za 12 odsto, rekao je Miler:

– Pretpostavljamo da će 2024. prodaja u stambenoj izgradnji pasti za dodatnih 12 posto.

To utiče na ovu industriju. Prema istraživanju članova HDB-a, 55 posto od 450 anketiranih kompanija očekuje da će se njihov profit smanjiti 2024. godine. 60 posto firmi želi da zadrži radnu snagu na postojećem nivou 12 posto da poveća broj zaposlenih, a skoro trećina (29 posto) hoće da ukida radna mjesta.

Prema HDB-u, u građevinskoj industriji je 2023. bilo zaposleno 927.000 ljudi. Smanjenje od oko 10.000 radnih mjesta uključuje samo oko jedan posto radnih mjesta u industriji.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Predviđanja su ipak zabrinjavajuća, jer se očekuje da će 2030. godine u građevinarstvu nedostajati oko 120.000 stručnjaka, samo zbog demografskih promjena, rekao je generalni direktor HDB-a Miler.

– Šta god da se desi, moramo da zapošljavamo kako bismo održali nivo kvalifickovanih radnika – uprkos krizi.

Njemačkoj je izgradnja stanova potrebna više nego ikad.

– Pogotovo kada se ponovo pokrene motor za stambenu izgradnju, nedostajaće nam svaki pojedini kvalifikovani radnik kojeg smo sada u opasnosti da izgubimo.

S obzirom na povećane kamate i poskupljenje građevinskog materijala, stambena izgradnja u Njemačkoj stoji u mjestu: Institut Ifo očekuje da će 2024. biti izgrađeno samo 225.000 stanova, u poređenju sa procijenjenih 270.000 prošle godine. DZ banka takođe vidi trend pada: do 2025. godine broj završenih stanova na godišnjem nivou mogao bi pasti na 200.000 stanova.

To bi bilo upola manje nego što je vladajuća koalicija planirala i obećala. Istovremeno, postoji ozbiljan nedostatak stambenog prostora, posebno u gradovima, što je uticalo i na poskupljenje kirija.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Njemačka
NAJNOVIJE

Otkrivamo novu lokaciju Lidla u BiH: Njemački lanac stiže na jednu od najprometnijih lokacija u zemlji

28/06/2026

Kuda ćemo voziti do Splita: RS gradi autoput od 95 km, a FBiH planira drugi pravac od 135 km

28/06/2026

„The first ever bronze for Bosnia and Herzegovina, well done!“ – Osvojen prvi Kanski lav u historiji BiH!

27/06/2026

Velika akvizicija na domaćem tržištu: Halil Oković pokušava preuzeti Privrednu banku Sarajevo

27/06/2026
Tagovi
IzvozautomobiliBankeVlada FBiHNjemačkainvesticijezapošljavanjeVolkswagenSASENaftabiznis vijestiHrvatskaBingotop pričeturizamBLSE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.