Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Deficitarno zanimanje: BiH treba farmaceute, ali zna li ih zadržati?
  • Ljiljana Gejak imenovana za člana Uprave UniCredit Bank a.d. Banja Luka
  • Luksuzni resort od 920 miliona eura između Neuma i Dubrovnika vidi se iz aviona: “Bit će historijski”
  • Domaći proizvođač širi kapacitete: Gradi novu savremenu farmu, početku radova prisustvovao i ministar
  • Na međunarodnom tenderu: Energoinvest dobio novi posao vrijedan 8,42 miliona KM
  • Hrvatska treća na svijetu po rastu bogatstva: Imovina građana porasla 29 posto u pet godina
  • Nestlé zatvara tvornicu nakon 64 godine: Oko 220 radnika moglo bi ostati bez posla
  • AI mašine za pranje veša i sušilice poznaju vašu odjeću bolje nego vi sami
  • Otkrivamo ko daje milione za dionice Privredne banke Sarajevo: Oković dobio konkurenciju za preuzimanje
  • Kompanija iz FBiH otvara modernu fabriku u RS-u: Roboti u proizvodnji i posao za 100 radnika
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Gazprom preuzeo dio vlasništva u NIS-u

Gazprom preuzeo dio vlasništva u NIS-u

0
By BiznisInfo on 26/02/2025 Kompanije

Beogradska berza objavila je danas da je promijenjena vlasnička struktura u Naftnoj industriji Srbije tako što je ruski Gazpromnjeft prenio svoj udio od 5,15 posto na “Gazprom”.

Iz dokumenata objavljenih na Beogradskog berzi vidi se da je Gazpromnjeft svoj vlasnički udio u NIS-u smanjio sa 50 na oko 44,85 posto.

Istovremeno je Gazprom svoj udio u NIS-u povećao sa 6,15 na 11,30 posto.

Preostali vlasnici NIS-a su država Srbija sa udjelom od 29,87 posto, a preostale akcija posjeduju građani, sadašnji i bivši radnici i drugi manjinski dioničari.

Sjedinjene Američke Države su 10. januara uvele sankcije Gazpromnjeftu i njenim podružnicama, kojima, između ostalog, pripada i Naftna industrija Srbije.

Sankcije uvedene NIS-u treba sutra da stupe na snagu.

Amerikanci su zahtijevali da Rusi izađu iz NIS-a do kraja februara, a NIS je uputio zvaničan zahtjev Odjeljenju za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije SAD za odlaganje sankcija.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Produžetke do 90 dana podržali su i Beograd i Budimpešta, s obzirom na značaj koji NIS ima i za snabdijevanje naftom mađarskih kompanija, ali i za privredu u regionu.

Odluku američke administracije čeka i hrvatski ЈANAF, koji je takođe tražio odlaganje kako bi NIS isporučio ugovorene količine naftovodom do kraja 2026.

Bivši ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil tvrdio je da je za Srbiju jedino održivo rješenje izlazak ruskog kapitala iz NIS-a, navodeći da se kapital Naftne industrije koristi za “finansiranje rata u Ukrajini”.

Ministar vanjskih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov poručio je da NIS ni u kom slučaju ne može biti predmet nacionalizacije.

Oko 80 posto derivata koji se prodaju u Srbiji je iz NIS-a, a 60 posto u maloprodaji, NIS ima 12.000 zaposlenih i puni najmanje 2,5 posto budžeta na godišnjem nivou, prenosi RTRS.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Deficitarno zanimanje: BiH treba farmaceute, ali zna li ih zadržati?

18/08/2026

Ljiljana Gejak imenovana za člana Uprave UniCredit Bank a.d. Banja Luka

18/08/2026

Luksuzni resort od 920 miliona eura između Neuma i Dubrovnika vidi se iz aviona: “Bit će historijski”

17/08/2026

Domaći proizvođač širi kapacitete: Gradi novu savremenu farmu, početku radova prisustvovao i ministar

17/08/2026
Tagovi
automobiliHrvatskaVolkswageninvesticijeVlada FBiHBingoBanketurizamSASEtop pričeBLSEbiznis vijestiNaftazapošljavanjeNjemačkaIzvoz
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.