Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Zašto većina vozača neće koristiti novu dionicu autoputa u FBiH koja se otvara u ponedjeljak
  • Ovako izgleda novi dolazni terminal na Aerodromu Mostar: Radovi napreduju
  • Projektuje se 45 kilometara autoputa prema BiH: Veliki koridor gradit će se i kroz našu zemlju
  • Historijski trenutak: Tešanj u ponedjeljak dobija autoput
  • Otvara se nova dionica autoputa u FBiH: 7 kilometara od ponedjeljka u prometu, vožnja zasad besplatna
  • BiH u minusu više od 8 milijardi KM: Otkrivamo gdje nastaje veliki trgovinski deficit
  • Umjetnici iz regiona na festivalu savremene umjetnosti “TermagART” na Jahorini
  • Kakav je avion sletio na Aerodrom Sarajevo: Prima do 465 putnika, domet mu je 13.600 kilometara
  • Prva dionica autoputa Sarajevo – Beograd otvara se 15. oktobra: Pogledajte gdje se tačno nalazi
  • Zvuk tišine: Kako savremene mašine za pranje veša unose više mira u dom
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Tržište»FAO: Pale cijene hrane u avgustu
Tržište

FAO: Pale cijene hrane u avgustu

BiznisInfoBy BiznisInfo08/09/2017Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Globalne cijene hrane su potonule u avgustu uglavnom usljed nagovještaja da će rod žitarica biti znatno veći nego što se ranije procjenjivalo.

To je podiglo očekivanja da će porasti i zalihe žita, objavila je u četvrtak Organizacija za hranu i poljoprivredu UN (UN FAO).

FAO-v indeks osnovnih prehrambenih proizvoda opao je u avgustu 1,3 posto u odnosu na prethodni mjesec, na prosječnih 176,6 poena, navodi se u izvještaju objavljenom na zvaničnoj internet stranici te organizacije. 

Time je okončan tromjesečni period rasta cijena hrane, konstatuje FAO u izvještaju, dodajući da su one ipak još uvijek šest odsto iznad prošlogodišnjeg nivoa. 

Pad je u velikoj mjeri posljedica smanjenja FAO-vog indeksa cijena žitarica za 5,4 odsto, na šta je uticao sunovrat cijena pšenice zbog znatno poboljšanih procjena roda u Crnomorskom regionu. 

Organizacija UN za hranu je podigla prognozu svjetske proizvodnje žitarica na 2.611 miliona tona, što je rekord svih vremena. Očekuje se da će svjetske zalihe žitarica takođe dostići rekordnih 719 miliona tona do kraja poljoprivredne sezone 2018. godine. 

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Na nove procjene je uticala znatno veća žetva pšenice u Ruskoj Federaciji, koja je više nego kompenzovala naniže revidirane prognoze za Kanadu i SAD, kao i veći rod kukuruza i ječma u Brazilu i Ruskoj Federaciji. 

Prema procjeni FAO, globalna proizvodnja riže u 2017. godini takođe je dostigla rekordan nivo. 

Pored žitarica, u avgustu u odnosu na prethodni mjesec znatno snižen i indeks koji mjeri cijene šećera, za 1,7 posto, zbog povoljnih izgleda roda šećerne trske u Brazilu, Tajlandu i Indiji, zemljama koje su vodeći proizvođači, kao i zbog slabije međunarodne tražnje u svjetlu novih viših carina koje su uvele Kina i Indija. 

U posmatranom mjesecu su splasnule i svjetske cijene mesa, za 1,2 posto mjereno indeksom FAO, a naročito je pojeftinila govedina zbog osjetno većeg australijskog izvoza. 

S druge strane, biljna su ulja u avgustu zabilježila rast cijena za 2,5 posto na mjesečnom nivou, zbog viših cijena palminog ulja, a poskupili su mlijeko i mliječni proizvodi za 1,4 posto u odnosu na juli, usljed jačanje tražnje za mliječnim mastima u Evropi i Sjevernoj Americi.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
najnovije

Zašto većina vozača neće koristiti novu dionicu autoputa u FBiH koja se otvara u ponedjeljak

22/08/2026

Ovako izgleda novi dolazni terminal na Aerodromu Mostar: Radovi napreduju

22/08/2026

Projektuje se 45 kilometara autoputa prema BiH: Veliki koridor gradit će se i kroz našu zemlju

22/08/2026
IZDVOJENO

Saća Prnjavorac govori za BiznisInfo.ba o Tešanjskom sajmu privrede: Partnerstvo sa SAD-om prilika je za nove investicije

20/08/2026

Siguran NET – pouzdana zaštita za vaše poslovanje

20/08/2026

Prozore ne birate za jednu sezonu: Šta „Made in Germany“ znači za naredne decenije?

12/08/2026
Tagovi
Vlada FBiHBLSEBankebiznis vijestiNjemačkaturizamVolkswagenSASEIzvozzapošljavanjeHrvatskaautomobilitop pričeNaftainvesticijeBingo
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.