Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • SEPA i budućnost plaćanja u fokusu DDays konferencije
  • Novi ciklus projekta MIKROFIN PREDUZETNICA: Do 5.000 KM za najbolje biznis ideje
  • FBiH dobija tri velike gasne elektrane: Evo gdje će biti i kako rade!
  • Federacija dobija nove naftne terminale, evo u kojim gradovima
  • Bh. proizvođač artiljerije upravo potpisao najveći ugovor u 30 godina
  • Italijanski investitor planira širenje kapaciteta i nova zapošljavanja
  • Balkan Green Summit donosi predstavljanje platforme za podršku izvoznim kompanijama u EU
  • Sve je spremno za 3. Sarajevo Premium Nights u Porsche Centru Sarajevo
  • Ekskluzivno: Ovo je nova mapa Južne interkonekcije, uvodi se treći krak
  • Amerika ispala, BiH ima novog posrednika za kupovinu oružja
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»ProCredit Bank, EBRD i EU podržavaju digitalizaciju malih i srednjih preduzeća

ProCredit Bank, EBRD i EU podržavaju digitalizaciju malih i srednjih preduzeća

0
By BiznisInfo on 29/06/2022 Kompanije

ProCredit BiH i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) danas su potpisale ugovor o kreditnoj liniji od 5 miliona eura, za koju je Evropska unija osigurala i bespovratna sredstva, namijenjenih domaćim malim i srednjim preduzećima (MSP) u okviru nedavno pokrenutog programa „Go Digital“. Sredstva će biti dostupna preduzećima za ulaganja u digitalizaciju svog poslovanja i u cilju poboljšanja produktivnosti, operativne efikasnosti i otpornosti.

MSP će moći da konkurišu za sredstva za ulaganje u hardver i softver za različite projekte digitalne transformacije iz oblasti digitalne komunikacije, informacione i IT bezbjednosti, digitalnog upravljanja i digitalizaciju proizvodnih procesa i usluga. Cilj je potaknuti digitalnu transformaciju MSP i učiniti ih konkurentnijim na tržištima EU i usklađenim sa standardima koje zahtijevaju EU direktive.

Osim kredita, mala i srednja preduzeća će moći dobiti i subvencije u vrijednosti do 15 posto ukupnog iznosa kredita, u vidu poticaja koje finansira Evropska unija.

Ovim povodom, Amir Salkanović, predsjednik Uprave ProCredit Bank BiH naglasio je da je bitno da mala i srednja preduzeća kontinuirano pokazuju agilnost i sposobnost da se pozicioniraju na lokalnom, regionalnom i evropskom tržištu. „Siguran sam da menadžeri kompanija prepoznaju šta ih čini jačim, efikasnijim i otpornijim, te da je digitalizacija, sa elementima energetske efikasnosti i proizvodnje čiste energije za vlastite potrebe, visoko na njihovoj agendi. S tim u vezi smatram da će kreditna linija Go Digital, sa grantom, kao dijelom kreditnog aranžmana, djelovati motivirajuće za investicije i dalje unapređenje najproduktivnijeg i najvažnijeg dijela naše ekonomije. U konačnici, iznimno smo sretni što sa EBRD-om otvaramo još jedno inovativno poglavlje.“, kazao je Salkanović.

Manuela Nesl, šefica EBRD-a za Bosnu i Hercegovinu, izrazila je zadovoljstvo što se sa ProCredit Bank potpisuje prva specijalizovana kreditna linija za digitalizaciju u okviru EBRD programa „Go Digital“ u BiH. „Mnoga mala i srednja preduzeća u BiH još uvijek imaju dug put da sustignu svoje kolege u zapadnoj Evropi. Brža digitalizacija i digitalna integracija poboljšat će njihovu konkurentnost i efikasnost i pomoći rastu BiH.”, zaključila je Nesl.

Kreditna linija je dio zajedničkog programa EBRD-a i EU Go Digital u Bosni i Hercegovini, za koji je EBRD osigurao 40 miliona eura kredita, a EU je osigurala grantove od 9 miliona eura za poticajna sredstva, savjetodavne usluge i tehničke programe pomoć. Program će pratiti aktivnosti Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) koje će se raditi s vladom i ostalim zainteresovanim stranama na pomoći u izgradnji ekosistema za digitalizaciju, automatizaciju i inovacije u Bosni i Hercegovini, uključujući čvorišta za digitalne inovacije, u skladu s najboljom praksom EU .

Program direktno doprinosi Digitalnoj agendi Evropske komisije za Zapadni Balkan, u cilju podrške tranziciji privatnog sektora i pomoći preduzećima da u potpunosti osiguraju prednosti digitalne transformacije privrede.

Od kada je počela sa radom u Bosni i Hercegovini 1996. godine, EBRD je uložila 2,8 milijardi eura u 203 projekta u zemlji.

 

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

SEPA i budućnost plaćanja u fokusu DDays konferencije

28/03/2026

Novi ciklus projekta MIKROFIN PREDUZETNICA: Do 5.000 KM za najbolje biznis ideje

28/03/2026

FBiH dobija tri velike gasne elektrane: Evo gdje će biti i kako rade!

28/03/2026

Federacija dobija nove naftne terminale, evo u kojim gradovima

28/03/2026
Tagovi
KonzumIzvozzapošljavanjeautomobiliBoljiposao.comBLSEVolkswagenVlada FBiHBingoBanketurizaminvesticijeHrvatskaNaftaNjemačkaSASE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

 

Loading Comments...