Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Od 6.101 km do 30.049 km – turski autoputevi u rastu, Erdogan ponosan
  • Prekida se blokada graničnih prijelaza u BiH
  • Njujorška energija, regionalni utjecaj: Maybelline događaj koji je spojio regiju i definirao nove make-up standarde
  • Osvježite svoj dom uz FIS: Ambyenta namještaj snižen 15% tokom februara!
  • Otkrio planove: Šta Brčvak gradi u Ferhadiji i gdje još ulaže milione
  • Hoše komerc donirao Osnovnoj školi „Amer Ćenanović“ vrijednu opremu
  • Sprema se mega projekat u Crnoj Gori: Budva dobija obilaznicu
  • Kraljević: Stari i tradicionalni zanati oslobođeni fiskalizacije
  • Stiže spas za Zenicu: Italijani pregovaraju o gradnji nove željezare
  • Amsterdam zabranio reklame za meso: Burne reakcije
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Dvije domaće kompanije ulaze u novi biznis, novi vid transporta u Sarajevu

Dvije domaće kompanije ulaze u novi biznis, novi vid transporta u Sarajevu

0
By BiznisInfo on 13/04/2023 Kompanije

Federalna ministrica okoliša i turizma dr. Edita Đapo održala je sastanak s generalnim direktorom kompanije „Megamix“ Senadom Misimovićem i direktoricom društva „e-GO“ Aldinom Hadžić.

Razgovarano je o projektu uvođenja električnih automobila na principu kratkoročnog najma u urbanim sredinama.

Kako je rečeno plan je da se krene iz glavnog grada sa 22 aktivna elektro vozila na terenu u početnom stadiju projekta s mogućnošću širenja i na druge gradove. U praksi bi to izgledalo isto kao što trenutno na ulicama imamo električne romobile.

Ovaj vid korištenja električnih vozila je novitet i inovacija u BiH, a doprinijet će zaštiti okoliša, odnosno boljoj kvaliteti zraka.

Inače, Federalno ministarstvo okoliša i turizma je uputilo Vladi FBiH Informaciju kako bi je detaljno upoznala s pitanjima elektromobilnosti u sektoru saobraćaja, značaju elektromobilnosti sa aspekta zaštite okoliša i pitanja klimatskih promjena, potencijalima za isti i opštim koristima za društvo, te načinima realizacije veće zastupljenosti elektromobilnosti u FBiH kroz uvođenje stimulativnih mjera.

IQOS virtuelni butik – Revolucija iskustva kupovine

Vlada FBiH je na osnovu Informacije Federalnog ministarstvo okoliša I turizma usvojila zaključke:

– Da se uputi prijedlog prema Vijeću minista BiH za izmjene i dopune propisa u vezi carinske i porezne politike u cilju donošenja stimulativnih mjera kod uvoza električnih i hibridnih vozila;

– Da se  uputi zahtjev Parlamentu FBiH za stavljanje na dnevni red Doma naroda Nacrta Zakona o Fondu za zaštitu okoliša i energijsku efikasnost, kako bi se nakon uvrdivanja nacrta u proceduri izrade prijedloga zakona detaljno definisali stimulativni mehanizmi za elektromobilnost;

– Da se zaduži  Fond za zaštitu okoliša FBiH da intenzivira aktivnosti kroz planiranje i finansiranje infrastrukture za punjenje vozila na teritoriji Federacije BiH, te da razmotri mogućnost sufinansiranja nabavke električnih vozila;

– Da se dostavi preporuka kantonima da razmotre finansijske i nefinansijske olakšice u pogledu povećanja elektromobilnosti.

Podjeli:

  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Click to share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Click to share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Click to share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Od 6.101 km do 30.049 km – turski autoputevi u rastu, Erdogan ponosan

30/01/2026

Prekida se blokada graničnih prijelaza u BiH

30/01/2026

Njujorška energija, regionalni utjecaj: Maybelline događaj koji je spojio regiju i definirao nove make-up standarde

30/01/2026

Osvježite svoj dom uz FIS: Ambyenta namještaj snižen 15% tokom februara!

30/01/2026
Tagovi
Vlada FBiHzapošljavanjeNjemačkaHrvatskaBankeNaftaSASEautomobiliIzvozBoljiposao.comVolkswagenBLSEturizamBingoKonzuminvesticije
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.