Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Velika promjena: Walmart više nije najveći trgovac na svijetu
  • Integral inženjering: Raskinut sporni ugovor u Klužu vrijedan 1,1 milijardu eura
  • Željeznice FBiH pred krahom – ostaju bez ključnog klijenta
  • Svaka knjiga „Nisam savršena“ koju kupite donosi nadu i pomoć djeci u BiH
  • Tropic Maloprodaja i udruženja osoba sa invaliditetom pokreću prvu veliku kampanju u retail sektoru u BiH za zaštitu parking mjesta
  • Sprema se tunel ‘biti ili ne biti’ za Makarsku rivijeru, evo trase
  • Pogledajte veliki skup radnika zeničke Željezare, iznijeli zahtjeve
  • Novi javni pozivi Fonda: 16,7 miliona KM za zapošljavanje i profesionalnu rehabilitaciju osoba sa invaliditetom
  • Novi pogoni: Propali industrijski kompleks postao veliko gradilište
  • Raiffeisen banka imenovala novog predsjednika Uprave
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Dubrovački gradonačelnik od BiH traži zaustavljanje izgradnje aerodroma u Trebinju

Dubrovački gradonačelnik od BiH traži zaustavljanje izgradnje aerodroma u Trebinju

0
By BiznisInfo on 02/04/2022 Ekonomija
Trebinje

Dubrovački gradonačelnik Mato Franković zatražio je od Vijeća ministara BiH da zaustavi izgradnju aerodroma u Trebinju dok se ne ispita utjecaj na okoliš preko državnih granica i utvrdi nepostojanje utjecaja na izvorište rijeke Omble.

Franković je dopis Vijeću ministara BiH i Kabinetu Predsjedavajućeg Vijeća Zoranu Tegeltiji uputio povodom donesenog Memoranduma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Srbije kojim se “utvrđuju osnovni pravci buduće suradnje, s ciljem realizacije projekta Izgradnja aerodroma Trebinje”, izvještava Novinska agencija Patria.

Gradonačelnik Dubrovnika podsjetio je da su, osim Republike Hrvatske, Bosna i Hercegovina i Srbija potpisnice Konvencije o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, tzv. ESPOO Konvencije, kao i Protokola o strateškoj procjeni okoliša, uz Konvenciju o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica (SEA protokol).

“Izgradnja zračnih luka spada u popis aktivnosti odnosno zahvata na koje se primjenjuju načela i odredbe ESPOO konvencije i SEA protokola te stoga izražavamo nezadovoljstvo dosadašnjim tijekom aktivnosti i nepostojanjem inicijative za dijalog s nadležnim tijelima zainteresirane države po ovom, ekološki, značajnom pitanju“, istaknuo je Franković, prenosi SB.

„Ne ulazeći ekonomske i ostale aspekte izgradnje zračne luke na teritoriju druge države, apeliramo te, pozivajući se na odredbe navedene međunarodne legislative, zahtijevamo od nositelja projekta da bez odlaganja obustavi planirane buduće aktivnosti po ovom projektu, sve dok se ne ispune uvjeti ESPOO konvencije i SEA protokola, odnosno dok se ne provedu sva potrebna ispitivanja utjecaja na okoliš preko državnih granica i dok se činjenično utvrdi nepostojanje utjecaja koji bi izgradnja zračne luke imala na izvorište rijeke Omble“, naveo je gradonačelnik Dubrovnika Franković.

Iz dubrovačke gradske uprave ističu kako bi, prema dostupnim informacijama, budući aerodrom trebao biti smještena u krškom i izrazito vodopropusnom terenu kod naselja Taleža u bh. entitetu Republika Srpska, udaljenog oko 8,5 kilometara od izvora Omble.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Velika promjena: Walmart više nije najveći trgovac na svijetu

27/02/2026

Integral inženjering: Raskinut sporni ugovor u Klužu vrijedan 1,1 milijardu eura

27/02/2026

Željeznice FBiH pred krahom – ostaju bez ključnog klijenta

27/02/2026

Svaka knjiga „Nisam savršena“ koju kupite donosi nadu i pomoć djeci u BiH

27/02/2026
Tagovi
BLSEautomobiliBoljiposao.comKonzumBingoVlada FBiHVolkswagenNjemačkaIzvozBankeinvesticijezapošljavanjeHrvatskaSASENaftaturizam
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.