Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Treće izdanje konferencije „Horizonti kapitala“ ponovo okuplja regionalne lidere u Sarajevu
  • Ministar Forto: Profesionalni vozači ne mogu više čekati – Evropskoj komisiji ponudili smo provodivo rješenje
  • BiH zvanično aplicirala za SEPA-u: Evo šta to znači za građane i privredu
  • GoOut Festival na Jahorini i Ravnoj planini: Tri dana sporta, prirode, muzike i adrenalina, biciklom na ćevape u Sarajevo
  • Kreće velika transformacija: Hotel Ero u Mostaru dobit će novu namjenu, investicija vrijedna 23 miliona KM
  • Bingo Group i ove godine otvara vrata VIP događaja građanima: Osvojite ulaznice za koncert Petra Graše
  • Vlasnici Željezare Zenica otkrili rješenje za spas kompanije: Potrebna investicija od 400 miliona KM
  • Milanović povlači 70 miliona KM iz Nove banke: Novac stiže u trenutku velikih investicija u regionu
  • Potpisan ugovor: Austrijski investitor gradi novu fabriku u BiH na parceli od 3.500 kvadrata
  • Ministar Lakić: Vlasnik je odbio rješenja Vlade, ali radnici Željezare nisu ostavljeni
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Država od privatizacije zaradila samo 671 milion KM, firme ‘poklonjene’ za certifikate
Ekonomija

Država od privatizacije zaradila samo 671 milion KM, firme ‘poklonjene’ za certifikate

BiznisInfoBy BiznisInfo02/05/2017Updated:05/05/2017Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Ilustracija

Federacija BiH je u procesu privatizacije od 1999. do kraja prošle godine prodala državni kapital ukupne vrijednosti od 9,1 milijardu maraka, ali je od toga samo 671 milion KM, ili nešto više od 7 posto plaćen u novcu, dok je ostalih 8,5 milijardi plaćeno u certifikatima.

Ovo se navodi u posljednjem izvješaju Agencije za privatizaciju FBiH o radu u 2016. godini, piše BiznisInfo. Broj firmi koje su privatizovane u potpunosti je 1.088 dok je broj djelomično privatizovanih firmi 94.

U potpunosti je privatizovano 75 posto preduzeća predviđenih za prodaju prema Registru iz 1999. godine. Ukupan procenat preduzeća kod kojih je ostvarena potpuna ili parcijalna privatizacija je 81,5 posto.

Federacija je prodala ukupno 42,9 posto kapitala predviđenog za privatizaciju. Neprivatizovani državni kapital previđen za prodaju, prema Registru iz 1999. godine, iznosi 7,7 milijardi KM. Ovaj iznos je u prethodnom periodu značajno smanjen uglavnom kroz tekuće gubitke firmi, navodi se u izvještaju.

Iznos izdanih certifikata po osnovu općih potraživanja, plata pripadnika oružanih snaga BiH i potraživanja penzionera je 16,04 milijardi KM. Iznos neutrošenih certifikata na kraju 2016. godine je 5,1 milijardi KM, i oni se sada mogu koristiti samo za otkup stanova na kojima postoji stanarsko pravo.

Prošle godine je od od privatizacije naplaćeno 80,7 miliona maraka (sve u kešu). Dvije najpoznatije privatizacije su Fabrike duhana Sarajevo i Bosnalijeka, a osim toga je prodato nekoliko objekata državnih kompanija, među kojima je zgrada uprave Hidrogradnje koju je kupila Union banka za 11 miliona maraka.

Prodate su i dvije pumpe Energopetrola i Terminali tečnih goriva u vlasništvu Željezare Zenica.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

(Izvor: BiznisInfo)

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Treće izdanje konferencije „Horizonti kapitala“ ponovo okuplja regionalne lidere u Sarajevu

06/08/2026

Ministar Forto: Profesionalni vozači ne mogu više čekati – Evropskoj komisiji ponudili smo provodivo rješenje

06/08/2026

BiH zvanično aplicirala za SEPA-u: Evo šta to znači za građane i privredu

06/08/2026

GoOut Festival na Jahorini i Ravnoj planini: Tri dana sporta, prirode, muzike i adrenalina, biciklom na ćevape u Sarajevo

06/08/2026
Tagovi
automobiliNjemačkazapošljavanjeBingoVlada FBiHVolkswagenNaftatop pričeHrvatskabiznis vijestiIzvozturizamBLSEBankeinvesticijeSASE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.