Drugi talas korone koči oporavak evropske ekonomije

0

Privredna aktivnost u eurozoni će pasti u četvrtom kvartalu 2020. nakon snažnog oporavka u trećem, zbog novih blokada izazvanih drugim talasom kovida, a godišnja inflacija će ostati niska da bi u prvom tromesečju 2021. umjereno ubrzala, procjenjuju tri evropska ekonomska instituta.

Njemački IFO, italijanski institut za statistiku (ISTAT) i švajcarski ekonomski institut KOF navode u zajedničkoj prognozi da su privredni izgledi eurozone podložni i poboljšanju i pogoršanju u zavisnosti od efikasnosti ekonomskih politika, razvoja pandemije, uvođenja vakcina i efekata EU fondova sljedeće generacije na ekonomije.

U saopštenju tri instituta dostavljenom Tanjugu, podseća se da je BDP eurozone u trećem kvartalu 2020. zabilježio snažniji oporavak od očekivanog poslije pada bez presedana u prvoj polovini godine.

Od maja naovamo, postepeno ukidanje restriktivnih mjera pokrenulo je oporavak ekonomske aktivnosti, pri čemu je BDP zone eura porastao za 12,5 posto nakon pada od 11,7 procenata u drugom tromesečju, mada je ostao za 4,4 posto ispod nivoa iz poslednjeg kvartala 2019.

Oporavak je uglavnom bio vođen rastom privatne potrošnje, koja je skočila za 14 posto, pri čemu je i dalje bila za 4,6 procenata manja nego prije krize.

Bruto investicije u osnovni kapital i izvoz takođe su snažno ojačale, za 13,4 posto, odnosno za 17,1 procenat.

Nove mjere ograničavanja koje su uvedene u novembru dovele su do usporavanja ekonomske aktivnosti. Pokazatelj ekonomskog raspoloženja (ESI) ponovo se smanjio u novembru, zaostajući za višegodišnjim prosjekom.

Pad povjerenja bio je veći u uslužnom i maloprodajnom sektoru, kao i kod potrošača, dok je u proizvodnom sektoru bio blaži.

Industrijska proizvodnja eurozone je porasla u oktobru za 2,1 posto u odnosu na prethodni mjesec, reflektujući pozitivan doprinos Njemačke. U narednim mjesecima se očekuje da će nove mjere ograničavanja usporiti oporavak, posebno u uslužnom sektoru, ali i u proizvodnom.

Ipak, s obzirom na snažnu prevagu, industrijska proizvodnja će u posljednja tri mjeseca tekuće godine biti u plusu za 1,3 posto u odnosu na prethodni kvartal, a u prvom tromesečju 2021. će usporiti na 0,5 procenata, predviđaju tri instituta.

Snažniji privredni oporavak se očekuje u periodu april-jun 2021, od 1,4 posto, dok će zbog niske uporedne baze iz drugog kvartala 2020., međugodišnja stopa rasta iznositi preko 20 procenata.

Također se procjenjuje da će iskorištenost kapaciteta u proizvodnom sektoru u posljednjem ovogodišnjem kvartalu porasti na 76 posto, ali da će i dalje biti za oko 5 procentnih poena niža nego prije kovid krize.

Nedovoljna iskorištenost kapaciteta i velika neizvijesnost u vezi sa daljim razvojem pandemije usporit će oporavak kapitalnih investicija. Predviđa se smanjenje bruto investicija u osnovni kapital u četvrtom kvartalu od 3,1 posto.