Crna Gora: Treći paket državne pomoći

0

Treći državni paket pomoći, koji Vlada treba danas da usvoji, za najugroženiji turistički sektor sadržavat će smanjenje stope PDV-a na usluge hrane i pića sa 21 na sedam posto na godinu, subvencioniranje kamatnih stopa na reprogram kredita kod banaka i Investiciono-razvojnog fonda (IRF), subvencije za izdavaoce privatnog smještaja, povoljnije kredite za likvidnost… To je najavio premijer Duško Marković, pišu Vijesti.me.

Sve to će do 2022. godine koštati 67,85 miliona, dok će ukupno za turističku djelatnost do 2024. godine, prema najavi premijera, biti izdvojeno još 131,7 miliona eura i to se odnosi na završetak projekta, rekonstrukciju postojećih, avio dostupnost države…

Planirani su i podsticaji za IT sektor kroz smanjenje i oslobađanje određenih poreskih dažbina.

​Država bi trebalo da nastavi subvencioniranje dijela plata u julu i avgustu zaposlenima u turizmu, ugostiteljstvu i drumskom saobraćaju i za novo zapošljavanje. Za te sektore je mjera već produžena za jun, nakon dvomjesečnih subvencija iz drugog paketa podrške privredi zbog korona krize.

Subvencija za plate i onima sa djecom do 7 godina

Predložena je i subvencija od 50 posto minimalne bruto plate za roditelja/staratelja djeteta/djece do sedam godina zbog zatvaranja vrtića usljed pogoršane epidemiološke situacije, što je 111 eura po zaposlenom i 71 euro se oslobađa poslodavac dažbina.

Iz Unije poslodavaca su juče ukazali da treći paket mjera kasni, kao i da očekuju uvažavanje njihovih ranijih predloga. Drugi paket pomoći, koji su dominantno činile subvencije, usvojen je prije tačno tri mjeseca.

Treći paket bi trebalo da sadrži i pomoć za pokretanje proizvodnje u onim oblastima gdje je država uvozno zavisna, podršku izvoznicima, povoljniju kreditnu podršku države u saradnji s bankama i IRF-om, beskamatne kredite za solarne panele, bespovratne grantove od deset miliona eura…

Kamate, PDV…

Premijer je precizirao da prvi dio pomoći od skoro 68 miliona za turizam uključuje subvencionisanje kamatne stope za reprogram kredita kod IRF-a i banaka od ukupno 12 miliona eura, niže stope PDV-a od sedam odsto na period od godinu, što je 16 miliona eura.

– Tu je i kreditna linija kod IRF-a za likvidnost i obrtna sredstva sa subvencionisanom kamatnom stopom, subvencije za izdavaoce privatnog smještaja od tri miliona eura, kao i subvencije za tur-operatore i sredstva za promociju – naveo je Marković na premijerskom satu, odgovarajući na pitanje potpredsjednika Skupštine Branimira Gvozdenovića (DPS) šta je predviđeno u trećem paketu za turizam.

Marković je dodao je da je dugoročni set mjera u turizmu, koji će se primjenjivati do 2024, ukupno vrijedan 131,7 miliona i bavi se investicijama za završetak postojećih objekata, rekonstrukciju i izgradnju novih, diverzifikaciju turističkog proizvoda i avio dostupnošću.

Marković tvrdi da je Vlada uložila napore da očuva ekonomsku supstancu u sektoru turizma, te da je u okviru drugog paketa mjera uplaćeno 12,14 miliona eura za 40.422 zarade za više od 2.100 preduzeća, a IRF je plasirao kredite vrijedne 81 milion eura. Prvi paket je podrazumijevao odlaganje plaćanja poreza i kredita do 90 dana.