Čovjek koji tvrdi da je izumio bitcoin dobio spor težak 54 milijarde dolara

0

Čovjek koji tvrdi da je izumitelj bitcoina upravo je dobio veliki sudski spor u SAD-u, koji ga je spasio od toga da bivšem poslovnom partneru mora platiti desetine milijardi dolara u kriptovaluti.

Australski informatičar Craig Wright implicirao je u blogu iz 2016. da je on Satoshi Nakamoto, pseudonim koji koristi osoba ili osobe koje su razvile bitcoin.

Mnogi u kripto zajednici su skeptični prema Wrightovoj tvrdnji, dijelom zato što nije premjestio niti jedan od ranih bitcoina za koje se pretpostavlja da ih je rudario Satoshi.

U ponedjeljak je Wright pobijedio u građanskom postupku u Miamiju koji ga je sukobio s porodicom njegovog pokojnog poslovnog partnera i stručnjaka za računalne forenzike, Davida Kleimana.

U igri je bila polovina od 1,1 milion bitcoina koje je rudario i držao Satoshi, a to je hrpa koja je trenutno vrijedna oko 54 milijarde dolara. Porodica je također polagala prava na dio intelektualnog vlasništva iza rane blockchain tehnologije.

Tužiteljstvo je tvrdilo da je Kleiman bio sukreator bitcoina, uz Wrighta, dajući mu pravo na polovinu Satoshijevog pretpostavljenog bogatstva. Savezna porota u West Palm Beachu stala je na stranu Wrighta i odbila dodijeliti bilo koji od bitcoina Kleimanovim nasljednicima.

Međutim, Wrightu je naloženo da plati 100 miliona dolara kompenzacijske štete zbog kršenja prava intelektualnog vlasništva u vezi s W&K Info Defense Research LLC, zajedničkom kompanijom dvojice stručnjaka. Taj će novac ići direktno W&K-u, a ne Kleimanovoj porodici.

– Izuzetno smo zadovoljni što je naš klijent, W&K Information Defense Research LLC, osvojio 100 miliona dolara jer je Craig Wright neopravdano uzeo imovinu povezanu s bitcoinima od W&K-a – rekao je savjetnik za W&K.

Wright je, naravno, također bi sretan.

– Ovo je bio izuzetno dobar ishod i osjećam se potpuno oslobođenim”, rekao je Wright u videu objavljenom na Twitteru odmah nakon presude.

Misterija Satoshija Nakamota

Misterij oko osnivanja bitcoina veliki je dio zašto je ova građanska parnica u Južnoj Floridi privukla toliku pažnju.

Godine 2008., baš kad je finansijska kriza zavladala u SAD-u, Satoshi Nakamoto objavio je bijelu knjigu na devet stranica s detaljima o viziji bitcoina – “peer-to-peer elektronskog gotovinskog sistema” koji će funkcionirati izvan dosega vlada.

Nekoliko mjeseci kasnije, Nakamoto je objavio softver koji je korisnicima omogućio “rudarenje”, odnosno proizvodnju kriptovalute.

Rudarenje kriptovalute je računarski intenzivan proces kojim se stvaraju novi tokeni i verificiraju transakcije postojećih digitalnih kovanica. U ranim danima bitcoina, bilo je moguće rudariti na kućnom računaru. U to vrijeme, osvajanje bloka donosilo je nagradu od 50 bitcoina.

Danas proces zahtijeva specijaliziranu opremu, uglavnom ga rade profesionalci, a zahvaljujući antiinflatornoj mjeri uklopljenoj u kod, nagrada za blok je smanjena na 6,25 bitcoina.

Nakamoto, koji bi mogao biti jedna osoba ili konzorcij kodera, ostao je na sceni do 2011. godine, nakon čega je iznenada napustio projekt nakon što je e-mailom kolegi developeru rekao da su “prešli na druge stvari”. Prije nego što je nestao, vjeruje se da je taj zagonetni kreator izrudario čak 1,1 milion bitcoina.

Wright je rekao da će dokazati svoje vlasništvo ako pobijedi na suđenju. Također je obećao da će veliki dio svog bitcoin bogatstva donirati u dobrotvorne svrhe, ako se pokaže pobjednikom.