Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Neuspjeh koji je promijenio Lidl: Ovo je jedina evropska zemlja iz koje se njemački lanac povukao
  • Voz Sarajevo – Ploče vraća se ovog ljeta: Cijene karata od 29 KM, poznati termini polazaka
  • Najznačajniji projekat za istočnu Hercegovinu: Uskoro rekonstrukcija puta preko prevoja Žegulja
  • Otkrivamo: BiH u Nizozemsku isporučila oružje i municiju vrijedne 34 miliona KM
  • Potpisani ugovori o dodjeli poticajnih sredstava razvojnim agencijama u ZDK
  • MK Group preuzela Dijamant od Fortenova Grupe
  • Rheinmetall sklapa veliki savez: Nastaje nova evropska baza za proizvodnju raketa i PVO sistema
  • Predstavljen novi most dug 34 metra preko Miljacke: Ključni dio VII transverzale
  • BiH povećala izvoz, ali deficit nastavlja rasti: U pet mjeseci uvezeno skoro 13 milijardi KM robe
  • Grad Gračanica i ZEPS potpisali sporazum o saradnji: Gračanica će na ZEPS-u 2026 organizirati svojevrsni „sajam u sajmu“
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»POZITIVA S ADDIKO BANK»Cazinski med od kestena upisan u registar svjetskog instituta
POZITIVA S ADDIKO BANK

Cazinski med od kestena upisan u registar svjetskog instituta

BiznisInfoBy BiznisInfo22/09/2018Updated:22/09/2018Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Cazinski med od kestena upisan je u Registar Svjetskog instituta za intelektualno vlasništvo.

Kestenov med Cazinske krajine zvanično je registrovan u Međunarodnom sistemu oznaka u Lisabonu, saopćeno je iz USAID/Sweden FARMA II projekta.

BiznisInfo i Addiko Bank svaki dan vam donose pozitivne vijesti

Predsjednik Udruženja „Kesten“ iz Cazina Hazim Hodžić poručuje da je ovo važan iskorak za pčelare toga kraja te pojašnjava da se ovim priznanjem otvaraju nove prilike za izvoz i značajniju prepoznatljivost cazinskog meda.

Med od kestena porijeklom iz Cazinske krajine razlikuje se od svih drugih vrsta meda iz okolnih područja šire regije. Razlog je što u vrijeme cvjetanja kestena, u prirodi nema ničeg, osim kestenovog cvijeta, što bi privuklo pažnju pčela jer  svo drugo bilje već ranije prođe fazu cvjetanja.

“Cazinski pčelari, organizovani u udruženje „Kesten“, prije gotovo petnaest godina su prvi pokrenuli proceduru za brendiranje kestenovog meda na nivou Bosne i Hercegovine, što je bio preduslov za pokretanje procedure za upis u Registar Međunarodnog sistema oznaka u Lisabonu, institucije koja je sastavni dio Svjetskog instituta za intelektualno vlasništvo u Ženevi”, ističe predsjednik udruženja Hodžić.

Da bi pčelar postao ovlašćeni korisnik vinjete „imena porijekla“, treba biti registrovan u Institutu, a zatim ispuniti sve uvjete koje propisuje Pravilnik o postupku za priznanje oznake porijekla, imena porijekla i geografske oznake. Registracija košta 200 KM po pčelaru i mora se obnavljati svake tri godine.

“Brendiranjem nekog proizvoda postiže se i njegova veća potražnja, lakši pristup tržištu, a samim tim i veća prodajna cijena. Prednosti su i za državu i lokalnu zajednicu kroz promovisanje lokalne kulture i tradicije te razvoj turizma. Zahvaljujući oznaci Imena porijekla, cazinski kestenov med je postao prepoznatljiv i sve više tražen na tržištu meda kako u našoj zemlji, tako i u inostranstvu”, kaže Hodžić.

Cvijet kestena ili kestenova resa je izdašna polenska i nektarska paša za pčele. Prema pravilniku o medu, da bi se med deklarisao kao kestenov, treba da sadrži minimalno 85 posto polenovih zrnaca kestena.

” Rezultati analiza za naš med pokazuju da on sadrži od 96 posto do 98 posto polenovih zrnaca kestena, što je izvanredna čistoća i uniflornost meda od kestena Cazinske krajine”, zaključuje Hodžić.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Neuspjeh koji je promijenio Lidl: Ovo je jedina evropska zemlja iz koje se njemački lanac povukao

23/06/2026

Voz Sarajevo – Ploče vraća se ovog ljeta: Cijene karata od 29 KM, poznati termini polazaka

23/06/2026

Najznačajniji projekat za istočnu Hercegovinu: Uskoro rekonstrukcija puta preko prevoja Žegulja

23/06/2026

Otkrivamo: BiH u Nizozemsku isporučila oružje i municiju vrijedne 34 miliona KM

22/06/2026
Tagovi
BLSEVolkswagenBingotop pričeNjemačkaBankebiznis vijestiturizamzapošljavanjeautomobiliNaftaSASEinvesticijeIzvozVlada FBiHHrvatska
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Loading Comments...