Evropska unija će otežati kineskim i drugim stranim firmama koje imaju podršku svojih država da kupuju udjele u evropskim kompanijama, jer raste zabrinutost zbog nelojalne konkurencije.
Evropska komisija, izvršna ruka EU, predložila je danas da preuzme veću ulogu kada strane firme iza kojih stoje države kupuju udjele u evropskim kompanijama do tačke u kojoj može zabraniti spajanje – ako smatra da bi to moglo stvoriti distorziju na tržištu.
Ovim prijedlogom započinje period rasprave koji će trajati do septembra, a dolazi nakon što su se Njemačka i Francuska zauzele za promjene na najvišem nivou.
U pismu upućenom EU u februaru, obje su vlade rekle da bi se trebale preispitati smjernice o spajanju, jer se evropske firme sve više bore protiv igrača koji su dobili „značajnu državnu podršku“.
U EU se često raspravlja o uticaju država, ali trenutna pandemija je to pitanje učinila još aktuelnijim jer se mnoge firme bore da dođu do novca.
– Potrebni su nam ispravni alati kako bismo osigurali da strane subvencije ne iskrivljuju naše tržište, kao što to činimo s nacionalnim subvencijama – rekla je u srijedu Margrethe Vestager, potpredsjednica Evropske komisije.
U ovom trenutku, kada nacionalne vlade žele kupiti dionice u evropskim kompanijama, proces mora odobriti Evropska komisija prema pravilima o državnoj podršci. Međutim, ovo zakonodavstvo ne obuhvata firme koje dobivaju podršku stranih vlada (npr. kroz subvencije).
– Puno novca ulazi u Uniju – rekla je Vestager novinarima dodajući da je zbog toga potrebno njenom timu dati nove alate da to nadgledaju i osiguraju ravnopravne uslove poslovanja.
Evropski mediji ističu da se ovo u prvom redu odnosi na kineske kompanije.
D. Sinanović