Brinula je kako će platiti stanarinu, danas ima 46 milijardi dolara

0

Godine 1992., prije nego što je Amazon imao kapacitet za isporuku paketa u svaki dom u Americi, život MacKenzi Scott izgledao je puno drugačije.

Scott je upravo diplomirala na Univerzitetu Princeton i preselila se u New York u nadi da će postati romanopisac.

Poput mnogih maturanata, teško je plaćala račune. Radila je kao konobarica da bi spojila kraj s krajem, a zahtjevi tog posla ostavljali su joj malo vremena za pisanje.

– Imala sam se nepredvidive i male dijelove vremena tokom kojih sam se ili srušila od iscrpljenosti i frustracije, ili sam razmišljala o mučnoj monotoniji pravljenja i prodaje sendviča – napisala je Scott tada u pismu svom mentoru, pokojnom romanopiscu i Nobelovcu Toniju Morrisonu.

Također je pisala da je zabrinuta kako će platiti stanarinu s novcem koji je dobijala.

U više pisama, koje je nedavno objavio The New York Times, Scott je Morrisonu objasnila i promjenu života koja je uslijedila: Prihvatila je posao u hedge fondu D.E. Shaw, uglavnom zbog financijske potrebe.

Na njenom novom poslu Scott je jednom porilikom intervjuirao – i na kraju je s njom radio njen budući suprug, Jeff Bezos.

Godine 1994. novopečeni bračni par preselio se u blizinu Bellevuea u Washingtonu kako bi pokrenuo ono što će postati Amazon.

Scott je honorarno radila u tek osnovanom Amazonu, a svoje slobodno vrijeme provodila je radeći na romanu.

U pismu Morrisonu, Scott je Amazon nazvala “zanimljivim poslom” i napisala da je “posao sa skraćenim radnim vremenom bio dobar za pisanje romana”.

U tri naredne desecenije Scott je objavila dvije knjige — jednu 2005., a drugu 2013. Amazonova tržišna kapitalizacija također je narasla na 1,5 biliona dolara, a kada su se Scott i Bezos razveli 2019., ona je dobila 25 posto Bezosovih dionica, što je otprilike 4 posto svih dionica firme.

Danas je njeno bogatstvo veće od 46 milijardi dolara. A veliki dio fokusa 52-godišnjakinje – barem, javno – je davanje velikog dijela tog bogatstva u humane svrhe.