Brašno iz mlinova “Novog Žitoprometa” krajem juna

0

Semberske ratare raduje ponovno pokretanje rada prehrambenog giganta, a prve količine brašna iz mlinova “Novog Žitoprometa” očekuju se uskoro.

“Očekujemo da krajem juna počnemo sa mljevenjem pšenice i sa proizvodnjom brašna u najvećem mlinsko-prerađivačkom kapacitetu u Semberiji u ‘Novom Žitoprometu'”, rekao je za Nezavisne novine Dušan Tomić, šef proizvodnje u ovoj fabrici.

Prema njegovim riječima fabrika se trenutno nalazi u velikom remontu.

“Što se tiče silosa, mi smo remont već uradili i počeli smo sa otkupom pšenice iz Srbije, oko 1.000 tona, tako da se ispred naše fabrike ponovo nalaze kolone kamiona”, kazao je Tomić.

Ističe da je, što se tiče ovogodišnjeg roda pšenice od domaćih poljoprivrednika, sigurno da će sve što može da prođe kroz kapiju “Novog Žitoprometa” biti otkupljeno.

“Moraćemo prilagoditi cijenu kvalitetu”, kazao je Tomić.

On podvlači da niko od poljoprivrednih proizvođača neće biti vraćen sa kapije ovog giganta.

“Vage su sto odsto baždarene, ispravne, i ulazna i izlazna, tako da nastavljamo onu priču koju smo i ranije imali”, pojasnio je Tomić.

Kako kaže, trenutno u “Novom Žitoprometu” radi 35 radnika.

“Proširenjem proizvodnje mi povećavamo broj radnika, tako da već od ponedeljaka primamo još pet radnika, to su uglavnom radnici koji su ranije radili u ‘Žitoprometu’ i koji su se nalazi na Zavodu za zapošljavanje”, kazao je Tomić.

Kako kaže, i semberski poljoprivrednici im svakodnevno dolaze i interesuju se za rad, ali i za način na koji će prodavati svoje žitarice.

“Ljudi su jedva dočekali da to bude ozbiljna i dobra priča i to nam sigurno daje vjetar u leđa”, kazao je Tomić.

Ističe da bi svi pogoni trebalo da budu u funkciji u narednih mjesec i po dana, a postepeno će se povećavati i broj radnika.

Ljubo Maletić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika “Semberija”, rekao je da je semberske ratare dočekala dobra vijest.

“Ponovno pokretanje ‘Žitoprometa’ je jedan veoma dobar potez za sve ratare koji proizvode žitarice sa našeg područja, ponovo imamo fabriku koja je bila jedna od najvećih u BiH”, kazao je Maletić.

Da je pokretanje ovog giganata značajno za sve poljoprivrednike sa ovog područja, smatra i Savo Bakajlić, predsjednik Regionalnog udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice.

“Nadamo se da će veća konkurencija među mlinarima uticati i na višu cijenu pšenice”, kazao je Bakajlić i istakao da se već šuška da bi otkupna cijena pšenice za ovogodišnji rod mogla da iznosi od 35 do 40 KM za 100 kilograma.

Problemi od 2018.

Kompanija ‘Pavgord’ je 18. januara ove godine kupila nepokretnu imovinu ‘Žitoprometa’ po cijeni od 3,1 milion maraka i tako postala stoprocentni vlasnik preduzeća.

Ova fočanska kompanija kupila je ranije i pokretnu imovinu mlinsko-prerađivačkog giganta te uplatila 600.000 maraka za doprinose radnicima kako bi im bio povezan radni staž.

Problemi u “Žitoprometu” javili su se 2018. godine. Silosi su tada bili puni pšenice, ali su pogoni stajali i sakupljali prašinu, jer ratarima nije bio plaćen rod.

Zbog neisplaćenih plata i doprinosa radnici su tada stupili u štrajk.

Do otvaranja stečaja u decembru 2019. godine “Žitopromet” je imao 113 zaposlenih.