Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Vrijednost veća od 57 miliona KM: Usvojen Program javnih investicija BPK Goražde
  • The Guardian oduševljen Barbarezovim stajlingom: Naš selektor na Svjetskom prvenstvu zablistao u odjelu premium bh. brenda 
  • EKSKLUZIVNO: Bh. biznismen iz Njemačke kupio sarajevskog giganta Hidrogradnju za 88 miliona KM
  • Samsung unapređenje koje je vaša kuhinja čekala
  • Addiko Bank d.d. Sarajevo: Nemam vremena! 50.000 KM uz odgovor za 50 minuta!
  • NLB ne odustaje od Addika: Slovenci povećali ponudu i dali rok dioničarima
  • Mašine izašle na teren: Zvanično počela gradnja 17 kilometara autoputa prema Beogradu
  • Ministrica Pozder u posjeti HNK: Pola miliona KM za bolje upravljanje otpadom u Čapljini i Neumu
  • Elon Musk postao prvi bilioner u historiji: SpaceX ga pogurao preko granice od 1.000 milijardi dolara
  • Investicija od 50 milijardi eura uz granicu BiH ide po planu: Završetak do 2029. godine
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Blagi optimizam za brži rast privrede
Ekonomija

Blagi optimizam za brži rast privrede

BiznisInfoBy BiznisInfo12/01/2017Updated:13/01/2017Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Svjetska banka iskazala je skromni optimizam u pogledu ubrzavanja rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) BiH u ovoj i narednoj godini i blago poboljšala prognozu u odnosu na procjenu s polovine prošle godine.

Analitičari Svjetske banke očekuju da će ovogodišnji rast ekonomije BiH iznositi 3,2 odsto, što je za tek 0,1 procenat iznad procjene iz juna prošle godine. Slično raspoloženje je i u pogledu očekivanog rasta BDP-a u 2018. godini, za koju je procjena poboljšana za 0,2 odsto i on bi trebalo da iznosi 3,7 procenata. Najbolji učinak privrede u BiH, analitičari Svjetske banke očekuju u 2019. godini, za koju je rast procijenjen na 3,9 odsto.

Privredni rast u BiH u prošloj godini procijenjen je na 2,8 odsto, a prognoza je poboljšana za 0,2 procenta.

Ekonomski analitičar Goran Radivojac je rekao da su stručnjaci Svjetske banke blago korigovali prognozu rasta BDP-a vjerovatno vođeni činjenicom da je BiH ušla u realizaciju kreditnog aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom, piše Glas Srpske.

– Situacija je sada drugačija, odnosno javne finansije i rashodi su pod nadzorom. Možemo da očekujemo da javni troškovi neće nekontrolisano rasti i samim tim vjerovatno će biti realizovana neka ozbiljnija investicija, koja bi bila naslonjena na postojeće infrastrukturne projekte. Nekoliko infrastrukturnih projekata može da generiše prognozirane stope rasta BDP-a – naveo je Radivojac.

Svjetska banka u najnovijem izvještaju o globalnim ekonomskim izgledima predviđa da će na cijelom zapadnom Balkanu privredni rast iznositi 3,2 odsto u tekućoj, a za naredne dvije godine prognozirana je ekspanzija po stopama od 3,6 i 3,7 procenata.

Veći rast od BiH u ovoj godini analitičari Svjetske banke očekuju u Makedoniji (3,3), Albaniji (3,5) i Crnoj Gori (3,6). Iza BiH, sudeći po procjeni ove međunarodne finansijske institucije, ostaće Srbija (2,8) i Hrvatska (2,5). Ovim dvjema zemljama je, međutim, najviše popravljena prognoza nabolje.

Globalna ekonomija, prema predviđanju Svjetske banke, u ovoj godini ima svjetlije izglede, budući da se očekuje blago ubrzanje rasta, nakon prošlogodišnjih najlošijih rezultata zabilježenih od finansijske krize 2008. godine. Globalni rast u ovoj godini trebalo bi da iznosi 2,7 odsto na godišnjem nivou. To je niže od prognoze iz juna prošle godine, kada je tipovan rast od 2,8 procenata, ali je bolje od lanjskog rasta od 2,3 odsto.

– Ohrabreni smo što vidimo jače ekonomske perspektive na horizontu – izjavio je predsjednik Svjetske banke Džim Jong Kim.

Kada je riječ o vodećim svjetskim privredama predviđen je rast privrede SAD od 2,2 odsto, evrozone od 1,5 procenata, Japana 0,9 odsto, Velike Britanije 1,2 odsto, Kine 6,5 procenta, a Rusije 1,5 procenata.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Vrijednost veća od 57 miliona KM: Usvojen Program javnih investicija BPK Goražde

13/06/2026

The Guardian oduševljen Barbarezovim stajlingom: Naš selektor na Svjetskom prvenstvu zablistao u odjelu premium bh. brenda 

13/06/2026

EKSKLUZIVNO: Bh. biznismen iz Njemačke kupio sarajevskog giganta Hidrogradnju za 88 miliona KM

13/06/2026

Samsung unapređenje koje je vaša kuhinja čekala

12/06/2026
Tagovi
top pričeVlada FBiHSASEBankeHrvatskainvesticijebiznis vijestizapošljavanjeIzvozNaftaVolkswagenturizamBingoNjemačkaBLSEautomobili
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.