Bosna i Hercegovina sve više tehnološki zaostaje za svijetom i taj zaostatak će biti teško nadoknaditi. Tehnološki razvoj uvijek je išao ruku pod ruku sa ekonomskim rastom.
Države koje su prije razvijale i prihvatale inovacije ubrzo su i ekonomski bile znatno ispred drugih zemalja. Svaka tehnološka revolucija za sobom je nosila i ekonomsku.
Takvo je stanje bilo sa razvojem željeznica, fabrika, potom i savremenih tehnologija.
Zanimljivo je da su, osim što su bile preteča ekonomskog razvoja, inovacije i nove tehnologije uvijek plašile autoritarne režime.
Otpor prema inovacijama
Svojevremeno su vladari pojednih zemalja odbijali inovacije poput željeznica, jer se strahovalo da će razvoj društva voditi jačanju svijeti naroda, danas građana, koji će potom postati zahtjevniji, svjesniji svojih prava i mogućnosti, te da će u konačnici početi tražiti i političke promjene.
Naročito je važno što tehnologija srednje velikim ili čak malim državama nudi mogućnost da budu ekonomske sile.
Nove tehnologije i inkluzivne političke institucije učinile su svojevremeno Veliku Britaniju vodećom svjetskom imperijom.
S druge strane, zemlje koje su imale autoritarne vlasti i odbijale inovacije, poput Otomanskog carstva, bile su osuđene na propast. Stoga je jasno da su politika, ekonomija i tehnologija neraskidivo povezane.
Slična je stvar i sa savremenim tehnologijama, poput društvenih mreža. Njihovo pojavljivanje razbilo je monopol na istinu, jer je danas govotovo nemoguće sakriti bilo koju informaciju ili upravljati mišljenjem većine iz samo jednog centra.
Bez tehnološkog razvoja nema pravog prosperiteta
Tehnološki razvoj podstiču otvorene, inkluzivne vlasti. One autoritarne ga ili sputavaju, ili pak žele da je pod njihovom punom kontrolom.
Primjera radi, vlastima u BiH draže je ako se otvori fabrika obuće i zaposle par stotina radnika koji će mjesečno primati 400 do 500 KM, nego ako se razvija visokotehnološki sektor. Razlog je, između ostalog, to što je veća vjerovatnoća da su među radnicima u tekstilnoj fabrici njihovi glasači.
Naravno, bez tehnološkog razvoja nema pravog prosperiteta države. BiH će biti osuđena na slabo plaćena radna mjesta i stalni odljev stanovništva.
Nekim političkim strukturama to odgovara, ali društvo u cjelini će biti žrtva.
G. Mrkić
Tekst je nastao u okviru projekta koji je finansiran od strane USAID-ovog Programa osnaživanja nezavisnih medija kojeg implementiraju CPCD i Otvorena mreža.