BiH-Srbija: Potpisan protokol o uklanjanju necarinskih barijera u trgovini

0

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović potpisali su danas u Beogradu protokol o uklanjanju necarinskih barijera u trgovini između Srbije i BiH.

Ljajić je na zajedničkoj konferenciji za novinare rekao da je potpisivanje protokola rezultat zaključka koji je usvojen na sastanku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića sa članovima Predsjedništva BiH u septembru u Sarajevu, nakon čega su formirane radne grupe koje rade na uklanjanju barijera.

“Cilj je da povećamo trgovinsku razmenu između dve zemlje i da se uklone sve prepreke koje stoje na putu slobodnom protoku robe. Zajedničke radne grupe  odmah su identifikovale 13 barijera koje su sprečavale intenzivniju trgovinsku razmenu i slobodan protok robe”, naveo je Ljajić.

On je dodao da je, poslije dva sastanka koja su radne grupe održale, od 13 identifikovanih otklonjeno sedam barijera, dvije će biti otklonjene do kraja januara i ostaje još četiri kojima će se radne grupe baviti.

Prema njegovim riječima, te četiri barijere odnose se na izvoz piva iz Srbije u BiH, gdje je problem različito diferenciranje akciza koje postoje u dvije zemlje i gdje je potrebna izmjena propisa, te na granične prelaze Kotroman – Vardište i Ljubovija – Bratunac.

“Imamo velike gužve, pre svega na graničnom prelazu Vardište – Kotroman zbog nepostojanja terminala i veterinarskih inspekcija sa naše strane prelaza, stvaraju se ogromne gužve i za to će biti potrebna znatna finansijska ulaganja”, rekao je Ljajić.

On je naveo da je treća barijera koja u budućnosti treba da bude otlonjena preferencijalni tretman u javnim nabavkama, koja je manje-više riješena, dok se četvrta odnosi na privremeni uvoz određenih motornih vozila, autodizalice u Srbiju.

“Mislim da smo napravili ogroman posao i uspostavili model saradnje koji će biti primenjiv u trgovini između dve zemlje. Ovo je model saradnje koji želimo da predstavimo kao primer dobre prakse sa drugim zemljama u regionu, da smo uspeli da za relativno kratko vreme rešimo najveći broj problema koji smo imali u trgovini, mnogo brže nego što imamo mehanizme koje nam daje CEFTA sporazum”, rekao je Ljajić.

On je istakao da je robna razmjena sa BiH za 10 mjeseci ove godine za 200 miliona evra veća nego prošle godine u istom periodu, te da se očekuje da ona naredne godine dostigne rekordnih dva miliona evra.

Šarović smatra da je danas učinjen značajan korak za unapređenje trgovinskih i ekonomskih veza dvije zemlje, te za olakšanje privrednicima.

“Ovo je prilika da kažem da je Srbija drugi najvažniji spoljnotrgovinski partner BiH. Učvrstila se na drugoj poziciji i zajedno sa NJemačkom najznačajniji je ekonomski i trgovinski partner. Cilj ovih mjera je da našu saradnju poboljšaju i ojačaju”, rekao je Šarović.

On je dodao da barijere predstavljaju stalni zahtjevi privreda jedne i druge zemlje, te da je najvažnije uspostaviti mehanizam za otklanjanje barijera koje će se i ubuduće pojavljivati.

“Ovog puta smo otklonili barijere koje su, možda, najviše smetale ekonomijama dvije zemlje, a to je pitanje izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda, pilećeg mesa, voća, povrća, te proizvoda od čelika i prerađevina od čelika, trgovina vodom i sokovima”, kaže Šarović.

On je uvjeren da će pitanje neotklonjenih barijera biti riješeno tokom 2018. godine.

Kada je riječ o članstvu u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, Šarović je naveo da je BiH u tom postupku nešto naprednija od Srbije.

On kaže da je status BiH sličan statusu Srbije, ali da je BiH možda malo više napredovala jer su skoro privedeni kraju pregovori sa Brazilom i Ukrajinom, a ostaje Rusija, sa kojom bi trebalo da budu okončani 2018. godine.

Šarović je naveo da je zakonodavstvo u BiH po ovom pitanju usklađeno sa evropskim zakonodavstvom.

Srna