Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Počinje gradnja hrvatske autoceste od 252 miliona eura: U projektu učestvuje i kompanija iz Sarajeva
  • Obišli smo projekt Tri Sestrice: Samo 20 km od Neuma niče luksuzni resort vrijedan 920 miliona eura
  • HIFA OIL mreža bogatija za novu lokaciju u Jelahu
  • Međunarodni aerodrom Tuzla oborio historijski rekord, u julu opslužio više od 73.000 putnika
  • Nafta ponovo poskupljuje: Nove tenzije podigle cijene, u nedjelju važna odluka OPEC-a
  • Ovo je zapuštena parcela u srcu Sarajeva gdje Bingo planira graditi jedinstveni poslovno-kulturni centar
  • m:tel potvrđuje lidersku poziciju: 43 miliona KM dobiti u prvih šest mjeseci 2026. godine
  • Ginex nastavlja donositi novac: Dobit za pola godine premašila 12 miliona KM
  • Kraljević: Federacija BiH kreće u reformu tržišta kapitala
  • Vaš dom, vaša ušteda: Ostvarite povrat do 20% ulaganja u energetsku efikasnost
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»BiH dobija berzu električne energije

BiH dobija berzu električne energije

0
By BiznisInfo on 10/04/2025 Ekonomija

Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije saopćilo je da je na sastanku sa direktorom Sekretarijata Energetske zajednice Arturom Lorkovskim u Beču usaglašen tekst Zakona o regulatoru električne energije, prenosu i tržištu električne energije u BiH, čime Bosna i Hercegovina konačno treba dobiti ovaj značajan zakon iz energetskog sektora.

Sastanku su prisustvovali federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić, ministar energetike i rudarstva RS Petar Đokić i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac, navodi se u saopćenju Ministarstva.

Ministar Lakić istakao je zadovoljstvo postignutim dogovorom.

– Imamo razloga da budemo zadovoljni posebno zbog okolnosti u kojima se naša država trenutno nalazi, jer je ovo važan korak na putu ka izuzimanju Bosne i Hercegovine od plaćanja karbonske takse EU. Na taj način ćemo zaštititi izvoznike iz svih krajeva BiH u EU, a novac od takse ćemo moći koristiti za projekte unutar naše države, umjesto da novac ide u EU. Uspjeli smo da uvjerimo pregovarače da prihvate sve uslove koje je Federacija BiH postavila, a koji će osigurati usaglašen i održiv okvir za sektor električne energije – kazao je ministar Lakić.

Naglasio je da ovim zakonom BiH ne samo da ispunjava jedan od ključnih uslova za izuzeće od plaćanja karbonske takse (CBAM), već i prvi put dobija berzu električne energije, čije sjedište će biti u Mostaru.

– Nakon iscrpnih i zahtjevnih pregovora uspjeli smo postići da BiH više ne bude jedina država koja nema ni svoj zakon ni berzu električne energije – dodao je ministar Lakić.

U saopćenju Federalnog ministarstva dodaje se da će se nakon pribavljanja potrebnih mišljenja, ovaj zakon naći na dnevnom redu Vijeća ministara BiH.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

– Velika zahvalnost ide svim sudionicima i njihovim timovima koji su predano radili na ovom zakonu, kao i Energetskoj zajednici koja je pokazala dovoljno strpljenja i razumijevanja tokom procesa – saopćeno je iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
berza električne energije Vedran Lakić
NAJNOVIJE

Počinje gradnja hrvatske autoceste od 252 miliona eura: U projektu učestvuje i kompanija iz Sarajeva

02/08/2026

Obišli smo projekt Tri Sestrice: Samo 20 km od Neuma niče luksuzni resort vrijedan 920 miliona eura

01/08/2026

HIFA OIL mreža bogatija za novu lokaciju u Jelahu

01/08/2026

Međunarodni aerodrom Tuzla oborio historijski rekord, u julu opslužio više od 73.000 putnika

01/08/2026
Tagovi
IzvozVlada FBiHHrvatskaturizaminvesticijeSASEzapošljavanjeBLSEautomobilibiznis vijestiNjemačkaNaftaBingoVolkswagenBanketop priče
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.