BH Telecom i Univerzitet u Sarajevu potpisali Memorandum o saradnji

0

Svjesni da primjena ICT tehnologija može unaprijediti kvalitet naučno-obrazovnog procesa, ali i telekomunikacijskih usluga, Univerzitet u Sarajevu i BH Telecom d.d. Sarajevo zaključili su Memorandum o poslovno-tehničkoj saradnji.

Memorandum su tokom juna 2016. godine potpisali Muharem Avdispahić, rektor Univerziteta u Sarajevu, generalni direktor BH Telecoma Mirsad Zaimović i dekani 25 fakulteta i akademija Univerziteta u Sarajevu.

Memorandumom se predviđa ostvarivanje poslovno-tehničke saradnje kroz isporuku standardnih komunikacijskih usluga koje BH Telecom ima u svom portfoliu, masovna testiranja i prilagođenja sistema, zajednički razvoj usluga za potrebe Univerziteta, zajednički razvoj usluga za treća lica i istraživanja, te drugih projekata baziranih na obostranom interesu.

“Aktivnosti na potpisivanju ovog sporazuma vremenski su se podudarile sa održavanjem druge zajedničke konferencije nauke Međuvladine inicijative za Zapadni Balkan u okviru Berlinskog procesa. U zajedničkoj deklaraciji sa ovog skupa čiji su organizatori bili Austrijska akademija nauka i Njemačka nacionalna akademija nauka — Leopoldina, ponovljena je preporuka za umrežavanje napora univerziteta, industrije, vlasti i civilnog društva kojim će se poduprijeti poduzetništvo zasnovano na znanju, a iz toga proizaći inovacije u privredi i društvu “, rekao je rektor Univerziteta u Sarajevu.

Tarik Čaršimamović, izvršni direktor za tehnologiju i razvoj servisa BH Telecoma je istakao kako BH Telecom ovim Memorandumom olakšava obrazovnoj zajednici pristup savremenim komunikacijskim rješenjima.

„Poseban značaj uspostavljanja ovakve saradnje između Univerziteta i BH Telecoma je što će rezultati saradnje biti korišteni u naučno-istraživačke i obrazovne svrhe na čijim temeljima počiva razvoj svakog društva. Koristeći sinergiju snaga Univerziteta i BH Telecoma, provođenje odredbi ovog Memoranduma će rezultirati novim uslugama personaliziranim za potrebe članica Univerziteta u njihovom naučno-istraživačkom i obrazovnom radu, zajedničkim razvojem novih usluga i tehnoloških rješenja u oblasti ICT tehnologija, testiranjem usluga u specifičnim uslovima i obezbjeđenjem ICT resursa na bazi optičkih komunikacija te IP/IMS i cloud platfromi za dugoročnije komunikacijske potrebe Univerziteta te partnerskim učeščem u međunarodnim razvojnim projektima, a što će doprinijeti poboljšanju uslova obrazovnog procesa i posredno stvaranju kvalitetnijeg kadra”, dodao je direktor Čaršimamović.

Ovaj Memorandum bi trebao otvoriti novo poglavlje saradnje izmedu državnih firmi i državnih univerziteta.

– Sa tehničke strane ovaj Memorandum olakšava Univerzitetu stvaranje tehničkih uslova za uspostavu prave akademske mreže Univerziteta. Na takvoj akademskoj mreži moguće je pružati usluge njenim korisnicima, studentima i uposlenicima Univerziteta, koje će podržati njihov proces studiranja i istraživačkog rada”, rekao je Saša Mrdović, direktor Univerzitetskog tele-informatičkog centra — UTIC.