Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • U četvrtak Hercegovina dobija veliki šoping centar: Evo kako izgleda
  • Proizveden prvi od 10 novih Solaris trolejbusa za Sarajevo
  • Vijeće ministara ni u drugom krugu glasanja nije uvelo zaštitne mjere na uvoz čelika
  • Sve je spremno za 12. FMCG Retail Summit: Sarajevo okuplja lidere industrije
  • Radnici Nove željezare Zenica protestuju u Sarajevu
  • Vlada FBiH stavila akviziciju Telemacha na čekanje
  • Podrška Raiffeisen banke udruženju „Plava vrpca“ iz Mostara
  • Velika akvizicija: PIK se vraća – domaći kapital preuzima OLX.ba
  • Počela blokada teretnog saobraćaja na više graničnih prijelaza
  • Kreće izgradnja zgrade koja će zauvijek promijeniti izgled Banjaluke
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Biznis cafe»Bh. općina u problemu: Nema ljekara, a stiže ogroman broj kineskih radnika

Bh. općina u problemu: Nema ljekara, a stiže ogroman broj kineskih radnika

0
By BiznisInfo on 03/01/2024 Biznis cafe
Ilustracija

Ljekarima koji bi ovdje bili zaposleni nudi se plata od 3.000 maraka

Hercegovačka općina Berkovići se suočava sa nedostatkom ljekara. Trenutno, na dvije i po hiljade registrovanih pacijenata, u Domu zdravlja i pored besplatnog smještaja i plate oko 3.000 maraka, radi samo jedan stalno zaposlen doktor.

U Berkovićima je mahom starija populacije. Zbog toga su im neophodna bar dva stalno zaposlena ljekara.

Mladi ljekar iz Podgorice u potrazi za stalnim zaposlenjem, nakon završenog medicinskog fakulteta, nije čekao posao u Kliničkom centru Crne Gore. Zaposlenje je pronašao u trebinjskoj bolnici, a zatim na ispomoć došao u Berkoviće. Male sredine, iako nisu izazov i nešto o čemu sanjaju mladi ljekari ipak imaju i prednosti.

– Uslovi su veoma dobri. Iznenadio sam se da postoji i dijagnostika labaratorijska i RTG u ovako malom mjestu. Pacijenti su stariji i hronični bolesnici i potreba za ljekarima je zaista velika – kaže Aleksandar Brnović, klinički ljekar,

U berkovićkom domu zdrvalja zaposleno je 15 radnika. Gorući problem je ipak nedostatak ljekara, izvještava RTRS.

Potreba za ljekarima je još veće jer je u ovoj opštini u toku veliko gradilište. Gradi se Hidro elektrana Dabar, pa se očekuje veliki broj kineskih državljana, i povećana potreba za zdravstvenim uslugama.

– Velika je potreba. Trebaju nam čak i tri doktora da budu stalno zaposlena. Bez pomoći Ministarstva zdravlja mislimo da je teško trajno rješiti ovaj problem – rekao je Goran Ćupina direktor Doma zdrvalja “dr Milenko Muratović”.

Da bi zadržali ljekare i privukli nove da dođu, udruženim snagama Dom zdravlja i Opština pokušavaju da ponude rješenje.

– Odlučili smo se da uradimo što je do nas, a to je da obezbjedimo bolje uslove ljekarima u Berkovićima nego što su ti uslovi negdje drugo, tako da će imati besplatno stanovanje i stimulaciju iz budžeta. Tako da ljekar koji bude zaposlen imat će oko 3.000 maraka platu – naveo je Nenad Abramović načelnik opštine.

Dom zdravlja u Berkovićima zahvaljujući resornom ministarstvu i opštini u prethodnom periodu je renoviran. Projektom energetske efikasnosti riješen je problem grijanja, donacijom Vlade Republike Srpske nabavljeno je novo sanitetsko vozilo. Odnedavno je u funkciji i nova oprema za laboratoriju, te se veliki broj analiza može raditi u Domu zdravlja.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Berkovići
NAJNOVIJE

U četvrtak Hercegovina dobija veliki šoping centar: Evo kako izgleda

23/03/2026

Proizveden prvi od 10 novih Solaris trolejbusa za Sarajevo

23/03/2026

Vijeće ministara ni u drugom krugu glasanja nije uvelo zaštitne mjere na uvoz čelika

23/03/2026

Sve je spremno za 12. FMCG Retail Summit: Sarajevo okuplja lidere industrije

23/03/2026
Tagovi
Boljiposao.comzapošljavanjeVlada FBiHHrvatskaSASEautomobiliBLSEVolkswagenIzvozinvesticijeKonzumNjemačkaBingoturizamBankeNafta
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.