Nakon višedecenijeske tradicije, tekstilna industrija u gradu Trebinju i zvanično je ugašena, jer je rukovodstvo “Trendteksa”, koje je deceniju i po držalo u zakupu pogone nekadašnjeg gogiganta “Novoteks” i zapošljavalo najprije stotinjak, a onda oko 40 radnica, danas svima uručilo knjižice.
Nakon što je rukovodstvo dan ranije pozvalo radnice zbog raskida radnog odnosa, zaključali su im vrata i nisu ih puštali unutra, da bi im sutradan ipak uručili radne knjižice zajedno sa obrascem o odjavi uplate doprinosa, zaključno sa 30.4.2025.
– Očekivale smo barem da na ovim papirima dobijemo pouku o pravnom lijeku, u smislu da možemo uložiti neku žalbu sa datumom do koga se to možemo uraditi, jer smo prošli put bili prevareni kada su nam par dana prije isteka roka žalbe uručivali isto tako neke papire, vjerovatno da se ne bi stigli žaliti, ali sada nismo ni to dobili – kažu ogorčene radnice.
Napominju da im je samo usmeno saopštavano kako će im na Biro za zapošljavanje biti dostavljeni prosjeci plata, ali bez objašnjenja na kakve beneficije imaju pravo, izvijestile su Nezavisne novine.
– Uvijek smo imali osjećaj poniženosti i prevarenosti, ali smo trpjele, računajući da je nas dobar dio u nekim godinama kada ne možemo tražiti drugo zaposlenje, pa je bolje išta nego ništa, tako da se, nakon jučerašnjeg pješačenja sa kraja na kraj grada i izgubljenog cijelog dana, osjećam izuzetno bijedno i obespravljeno – kaže jedna od radnica.
Ona je jedna od desetak onih hrabrijih koje su, zbog osjećaja da se sve radi protivzakonito, bez otkaznog roka, da im nije isplaćivan ni zakonski minimalac, niti topli obrok, te da su bile primorane potpisati raskide ugovora, jer su bile ucijenjene time da ako to ne urade neće imati ni kasnije prinadležnosti sa Biroa za zapošljavanje, pa su angažovale advokata.
Dejana Pikula, advokatica koja je u njihovo ime i ranije rukovodstvu firme slala dopis sa ukazanim stavkama koje se odnose na kršenje Zakona o radu, potvrdila je da će ih zastupati i pred sudom.
– Ovdje se stvarno radi o kršenju Zakona o radu, pa ćemo najvjerovatnije pokrenuti postupak pred sudom i tražiti sudsku zaštitu da se ovakva nezakonita rješenja ponište, a kakav će ishod biti, to ćemo vidjeti – kaže Pikula.
Nakon svega čudi nezainteresovanost ostalih tridesetak radnica da se barem na zakonit način oproste od svoje radne djelatnosti, budući da su i one radile u neadekvatnim uslovima, imale primanja od 700 maraka, u šta je uračunat i topli obrok, bez uvida u platne liste.
Takođe čudi da je većina ovih radnica bilo zaposleno i u nekadašnjem “Novoteksu”, šijući besprijekorno za njemačke modne brendove “Braks” i “Zeres”, ali su im navodno dolazile pritužbe da ne znaju šiti HTZ opremu koju je evropskom tržištu distribuirao “Trendteks”.
Kvalitet njihovog rada je, izgleda, opao u posljednjih deceniju i po, jer je još 2011. godine, kada su preuzimali pogone i radnice “Novoteksa”, vlasnik “Trendteksa” Šućko Hadžijakupović novinarima davao izjave da je zadovoljan njihovim radom.