Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Borba je završena: Otkrivamo koliko će Raiffeisen platiti preuzimanje Addiko banke
  • Na prodaju veliki udio u Igmanu: Paket dionica vrijedan 4,68 miliona KM traži kupca
  • Nastavlja se obnova ceste do Bjelašnice, asfaltirano novih 800 metara
  • IGMAN d.d. Konjic: Poduzete sve mjere zaštite, očekuje se povrat sredstava
  • Velika transformacija: Prostor čuvenog Konjuha ponovo je veliko gradilište, otkrivamo šta se gradi
  • Iz “Nove Željezare Zenica” uputili pojašnjenje o stanju Visoke peći
  • Energoinvest udvostručio dobit na 13,6 miliona KM: Otkrivamo šta stoji iza velikog rasta
  • Veliki projekt kroz industrijsko srce BiH: Brza cesta od 80 kilometara spojit će Doboj i Kalesiju
  • Kecman: Aerodrom Banjaluka širi mrežu letova i uvodi hotelske aranžmane
  • Velika akvizicija: Kompanija koja ima fabriku liftova u BiH dobila novog vlasnika
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Investicije»Bevanda potpisao dva kreditna sporazuma sa Saudijskim fondom teška 45,7 miliona KM
Investicije

Bevanda potpisao dva kreditna sporazuma sa Saudijskim fondom teška 45,7 miliona KM

BiznisInfoBy BiznisInfo25/07/2018Updated:26/07/2018Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email
Zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministar finansija i trezora Bosne i Hercegovine Vjekoslav Bevanda i zamjenik predsjednika Saudijskog fonda za razvoj Yousef bin Ibrahim Al-Bassam potpisali su u Sarajevu kreditne sporazume u vrijednosti od 45,7 miliona KM za projekte obnove i opremanja bolnica u Mostaru i Konjicu, te više projekata u sarajevskoj općini Stari Grad.

Ministar Bevanda je kazao da su potpisana dva sporazuma o zajmu. Prvi je za izgradnju i obnovu bolnica u BiH, čija je ukupna vrijednost 32,4 miliona KM, a sastoji se od tri komponente.

Jedna je za Javnu instituciju Kantonalna bolnica “Dr. Safet Mujić“ 9,7 miliona KM i uključuje obnovu stare zgrade, izgradnju odjela za fizikalnu terapiju, palijativu njegu, mikrobiološku laboratoriju, sanaciju krova na odjelu intenzivne njege i parking prostora, kao nabavku medicinske i nemedicinske opreme.

Bevanda kaže da je cilj da se obnove objekti, opreme najsuvremenijom medicinskom opremom i time se poveća kvalitet i opseg zdravstvenih usluga korisnika ovog medicinskog centra.

Druga komponenta je bolnica u Konjicu za koju je predviđeno 3,2 miliona KM. Sredstva će biti utrošena za obnovu laboratorija, kuhinje, ljekarne, vešeraja i izgradnju dodatnog kata za smještaj 30 kreveta za odjel neurologije i pedijatrije, potom nabavku medicinske i druge potrebne opreme, ambulantnih kola, kompjuterske i medicinske opreme…

Treća komponenta se odnosi na Sveučilišnu bolnicu Mostar za koju je namijenjen iznos od 19,4 miliona KM, a uključuje izgradnju dječije klinike. Cilj je izgradnja ovog objekta i osiguranje kvalitetnih uvjeta rada.

“Radi se o ukupno 32,4 miliona KM. Uvjeti kredita su – rok otplate 25 godina, uključujući pet godina grejs perioda. Kamatna stopa je fiksirana na dva posto godišnje”, naveo je Bevanda. 

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Drugi sporazum je Sporazum o zajmu za razvoj infrastrukture u općini Stari Grad Sarajevo.

Bevanda ističe da je ovo jedan od primjera da se inicijative koje dolaze s lokalnog nivoa, kada su uobličene i zadovoljavaju sve kriterije, kroz predgovore dođe do njihove realizacije.

Ukupna vrijednost ovog projekta je 13,3 miliona KM, a sastoji se od više komponenti – izgradnja i obnova parkinga i prostora opće namjene, izgradnja sportske dvorane u Osnovnoj školi “Edhem Mulabdić“, obnova zgrade Općine Stari Grad i završetak izgradnje i opremanje općinske ambulante.

Zamjenik predsjednika Saudijskog fonda za razvoj Yousef bin Ibrahim Al-Bassam je ukazao na izuzetne i čvrste odnose koji povezuju dvije prijateljske vlade i zemlje.

“Zadovoljstvo mi je što mogu pristustvovati potpisivanju ova dva izuzetno važna sporazuma u iznosu od skoro 46 miliona KM”, kazao je Al-Bassam.

Naveo je da se prvi sporazum odnosi na izgradnju i opremanje određenog broja bolnica, a cilj je da se podigne nivo zdravstvenih usluga koje ove bolnice pružaju građanima BiH.

Drugi sporazum se tiče unapređenja projekata infrastrukture u općini Stari Grad u Sarajevu.

“Potpisivanjem ova dva sporazuma, Saudijski fond za razvoj je do sada ukupno u razvoj BiH uložio 307 miliona KM za razne izuzetno važne razvojne projekte u BiH”, kazao je Al-Bassam.

Dodao je da je Saudijski fond za razvoj opredijeljen da nastavi ovakvu saradnju i da i u budućnosti finansira razvojne projekte u BiH.

Ambasador Kraljevine Saudijske Arabije u BiH Hani bin Abdullah Mominah je kazao da su odnosi između Kraljevine Saudijske Arabije i BiH čvrsti i istorijski utemeljeni.

“Sporazumi koje smo potpisali prošlih godina, kao i ovi sporazumi su samo još jedan od dokaza o jačini ovih veza”, naveo je ambasador Mominah.

U ime korisnika ovih sredstava, zahvalili su se direktor Sveučilišne bolnice u Mostaru Anto Kvesić i načelnik Općine Stari Grad Ibrahim Hadžibajrić.

Fena

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Borba je završena: Otkrivamo koliko će Raiffeisen platiti preuzimanje Addiko banke

30/07/2026

Na prodaju veliki udio u Igmanu: Paket dionica vrijedan 4,68 miliona KM traži kupca

30/07/2026

Nastavlja se obnova ceste do Bjelašnice, asfaltirano novih 800 metara

30/07/2026

IGMAN d.d. Konjic: Poduzete sve mjere zaštite, očekuje se povrat sredstava

30/07/2026
Tagovi
BankeVlada FBiHNjemačkaHrvatskaautomobiliIzvoztop pričeNaftaVolkswagenBingozapošljavanjebiznis vijestiSASEturizaminvesticijeBLSE
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.