Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Krenuo cestovni mega projekt: Mašine već lome hercegovački kamen
  • Ovako izgleda novo naselje u Donjoj Jablanici: Kuće pred useljenje
  • SEPA i budućnost plaćanja u fokusu DDays konferencije
  • Novi ciklus projekta MIKROFIN PREDUZETNICA: Do 5.000 KM za najbolje biznis ideje
  • FBiH dobija tri velike gasne elektrane: Evo gdje će biti i kako rade!
  • Federacija dobija nove naftne terminale, evo u kojim gradovima
  • Bh. proizvođač artiljerije upravo potpisao najveći ugovor u 30 godina
  • Italijanski investitor planira širenje kapaciteta i nova zapošljavanja
  • Balkan Green Summit donosi predstavljanje platforme za podršku izvoznim kompanijama u EU
  • Sve je spremno za 3. Sarajevo Premium Nights u Porsche Centru Sarajevo
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Auto»Autoindustriju i u 2023. čeka nestašica čipova
Auto

Autoindustriju i u 2023. čeka nestašica čipova

BiznisInfoBy BiznisInfo23/12/2022Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Zbog ubrzanog prelaska na upotrebu električnih vozila, globalna industrija automobila će i naredne godine imati problema sa nestašicom poluprovodnika, piše Financial Times.

O kriznoj situaciji koja potresa tržište svjedoči i Hasan El Kuori, izvršni direktor američkog proizvođača poluprovodnika Onsemi, koji navodi da su svi čipovi od silicijum karbida (SiC), napredni energetski poluprovodnici uglavnom namijenjeni za električna vozila, rasprodati do kraja 2023. godine zbog ogromne potražnje, prenose Nezavisne novine.

“Sada ništa ne možete da uradite da promijenite situaciju za 2023. godinu. Dodavaćemo kapacitet svakog kvartala, svakog mjeseca u narednoj godini da bismo zadovoljili potrebe naših kupaca”, rekao je Kuori.

Zbog ogromne potražnje koja trenutno vlada na tržištu, njemački proizvođač poluprovodnika Infineon Technologies je u svojim analizama podigao svoju prognozu rasta prihoda na više od 10 procenata u narednim godinama. U najnovijoj finansijskoj analizi ne daje se konkretan vremenski okvir koliko bi taj rast mogao dugo da traje. Ipak, zbog tako optimističnih očekivanja, kompanija je najavila veliku investiciju od pet milijardi evra za izgradnju fabrike u Drezdenu, u kojoj će se proizvoditi poluprovodnici za automobilsku i druge industrije.

Istovremeno, uz ove najave iz Njemačke i pomenuti proizvođač Onsemi otkriva planove za proširenje proizvodnje u obimu od 30 odsto za svoje fabrike u Češkoj, Južnoj Koreji i SAD-u.

Sa druge strane, dok proizvođači čipova za automobilsku industriju zadovoljno trljaju ruke, u drugim dijelovima sektora, naročito u industriji vezanoj za poluprovodnike za pametne telefone i računare, vlada pad potražnje.

Tajvanski TSMC, najveći proizvođač čipova na svijetu koji snabdjeva vodeće igrače na ovom tržištu, već je objavio da planira smanjenje investicija za oko 10 odsto zbog manjeg interesovanja za kupovinu poluprovodnika.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Krenuo cestovni mega projekt: Mašine već lome hercegovački kamen

29/03/2026

Ovako izgleda novo naselje u Donjoj Jablanici: Kuće pred useljenje

29/03/2026

SEPA i budućnost plaćanja u fokusu DDays konferencije

28/03/2026

Novi ciklus projekta MIKROFIN PREDUZETNICA: Do 5.000 KM za najbolje biznis ideje

28/03/2026
Tagovi
automobiliVlada FBiHBoljiposao.comKonzumBLSENjemačkaIzvozSASENaftazapošljavanjeVolkswagenBankeHrvatskaturizamBingoinvesticije
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development ElabSarajevo.com

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.