Privatna kompanija Weather Modification International u Sjevernoj Dakoti, SAD, nudi usluge izazivanja kiše.
Uslov je da bude bar neki oblak na nebu. Kompanija koristi specijalne avione i hemikalije da izazove padavine.
Koncept nazvan sijanje oblaka (cloud seeding) postoji već decenijama. No, sada postoji veća urgentnost za ovom uslugom zbog klimatskih promjena i rasta populacije koji su doveli do poremećaja u snabdijevanju vodom.
Do 2025. godine dvije trećine svjetske populacije mogu se suočiti s nedostatkom vode, prema procjenama organizacije World Wildlife Fund.
Firma Weather Modification opisuje sijanje oblaka kao „pojačavanje“ prirodnih procesa padavina. Njihova tehnologija izvlači dodatne količine vlage iz oblaka.
„Ako nema nijednog oblaka na nebu koji imaju vlažnost onda ne možemo ništa uraditi. Ono što možemo učiniti je da, ako ima neki oblak, pomognemo majci prirodi i da izazovemo kišu“, rekao je za CNN Brian Kindrat, pilot koji radi za ovu kompaniju.
Kako bi to postigli, piloti ciljaju oblak s određenom količinom vlage i ubrizgavaju malu količinu hemikalije, srebrne jodirane smjese. Voda u oblacima kondenzira se oko novih čestica, postaje teška i pada na tlo kao kiša.
Sijanje oblaka nije dobijalo mnogo pažnje do 2017. kada je Nacionalna naučna fondacija finansirala studiju kako bi utvrdila efikasnost ovog koncepta. Weather Modification, koji je osnovan još 1961, dao je avione za ovu studiju. Kompanija danas vidi sijanje oblaka kao dio rješenja za suše.
Ne samo da će od pojačanih padavina koristi imati poljoprivreda i domaćinstva, već i, naprimjer, proizvođači električne energije, jer će biti više vode u akumulacijama.
No, postoji i nekoliko briga u vezi s ovim programom. Naprimjer, još nije istraženo kako će se pojačane padavine u jednoj američkoj državi odraziti na vrijeme u susjednoj državi.
Osim toga, nije jasno ko „posjeduje“ oblake i kišu, odnosno da li nadležnost imaju savezne države, centralna američka…
Tu je i pitanja kakav će dugoročni učinak na tlo imati hemikalije koje se koriste u ovom procesu.
Iako neki ovu kompaniju optužuju da se „igraju Bogova“, oni to odbacuju.
– Mi se ne igramo Bogova, to je pretjerivanje. Mi samo pojačavamo prirodne procese padavina i pristupamo veoma prijateljski prema okolišu – rekao je Brackin.