Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Raiffeisen banka prva u BiH istovremeno realizovala emisiju obveznica kroz javnu i zatvorenu ponudu
  • Vlada Federacije BiH preporučila poslodavcima da prilagode radno vrijeme 2. jula 2026. godine
  • Usvojen Dokument okvirnog budžeta FBiH za period 2027 – 2029. godine
  • Intesa Sanpaolo Banka predstavlja Apple Pay za korisnike Visa kartica
  • Potpisan ugovor vrijedan 237,47 miliona eura: Tri bh. firme gradit će budvansku obilaznicu
  • Šest zaposlenih osoba sa invaliditetom potvrđuje snagu podrške Fonda i IC „Lotos“
  • Direktor OC Jahorina za BiznisInfo.ba: Širimo skijalište za 40 kilometara, moći ćemo primiti i 25.000 skijaša dnevno
  • FIPA i AmCham BiH o jačanju saradnje na promociji potencijala BiH na američkom tržištu
  • Priča mjeseca: Travnik dobija obilaznicu od 11,4 kilometra sa 13 mostova i 3 tunela
  • Sud zaustavio stečaj Željezare Zenica i zabranio prodaju njene imovine
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Auto»7. jula prestaje proizvodnja jednog od najpoznatijih automobila
Auto

7. jula prestaje proizvodnja jednog od najpoznatijih automobila

BiznisInfoBy BiznisInfo03/07/2023Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Kako prenose britanski mediji, posljednja Fiesta će sići ​​sa proizvodne trake 7. jula, nakon što je kompanija krajem prošle godine odlučila da obustavi proizvodnju ovog modela.

Ovim se završava 47 godina proizvodnje i osam generacija Fieste. Posljednja dva primjerka će ostati u Fordu, jedna će se pridružiti međunarodnoj floti kompanije sa sjedištem u Kelnu u Njemačkoj, fabrici u kojoj je automobil proizveden, a druga je namijenjena floti naslijeđa Velike Britanije, prenosi Autoblog.

Fiesta je ukinuta jer je brendu bio potreban fabrički kapacitet za proizvodnju električnog SUV-a Ford Explorer, otkrio je Martin Sender, generalni direktor Ford Model E Europe, krajem prošle godine.

Ford Fiesta

– Odlučili smo da pravimo naše električno vozilo ovde u Kelnu. Došao je trenutak kada nam je potreban dodatni prostor za proizvodnju, jer fabriku u kojoj se pravila Fiesta pretvaramo u pogon za potpuno električna vozila. Zbog toga smo morali da donesemo odluku da zaustavimo proizvodnju ovog automobila – rekao je Sender.

EV centar u Kelnu, prva Fordova ugljenički neutralna fabrika (kada je reč o emisiji gasova) zvanično je otvoren 12. juna.

Fiesta je jedan od nekoliko dugotrajnih Fordovih modela koji će se postepeno gasiti dok se brend priprema za punu elektrifikaciju.

Posljednji primerci MPV modela S-MAX i Galaxy sišli su sa proizvodne trake u aprilu 2023, a proizvodnja Focusa će se završiti u 2025. godini.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Kompanija očekuje da će prodaavati 600.000 električnih vozila godišnje već 2026. u okviru svoje divizije Ford Model E, koja radi odvojeno od svojih SUS odeljenja za automobile i komercijalna vozila (Ford Blue i Ford Pro).

Ford je ranije najavio da će od 2030. u Evropi prodavati samo električna vozila, prenosi B92.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Ford Fiesta
NAJNOVIJE

Raiffeisen banka prva u BiH istovremeno realizovala emisiju obveznica kroz javnu i zatvorenu ponudu

30/06/2026

Vlada Federacije BiH preporučila poslodavcima da prilagode radno vrijeme 2. jula 2026. godine

30/06/2026

Usvojen Dokument okvirnog budžeta FBiH za period 2027 – 2029. godine

30/06/2026

Intesa Sanpaolo Banka predstavlja Apple Pay za korisnike Visa kartica

30/06/2026
Tagovi
Vlada FBiHBLSEautomobiliNjemačkaVolkswagenHrvatskaIzvozzapošljavanjeNaftainvesticijeBankeSASEBingobiznis vijestiturizamtop priče
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Loading Comments...