Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Američka fintech kompanija zbog AI-ja otpušta 40 posto zaposlenih
  • Rijetke bolesti nisu rijedak problem, bez koga nema sigurne terapije?
  • Federaciji prijeti pad kreditnog rejtinga: Jedan potez bio je ključan
  • Najveći bh. izvoznik velikom investicijom ulazi u novu industriju
  • Eksplozija, zastoj i milijarda gubitka: Kome treba jedina bh. rafinerija
  • Velika promjena: Walmart više nije najveći trgovac na svijetu
  • Integral inženjering: Raskinut sporni ugovor u Klužu vrijedan 1,1 milijardu eura
  • Željeznice FBiH pred krahom – ostaju bez ključnog klijenta
  • Svaka knjiga „Nisam savršena“ koju kupite donosi nadu i pomoć djeci u BiH
  • Tropic Maloprodaja i udruženja osoba sa invaliditetom pokreću prvu veliku kampanju u retail sektoru u BiH za zaštitu parking mjesta
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Banke»Krediti privredi prestižu kredite stanovništvu
Banke

Krediti privredi prestižu kredite stanovništvu

BiznisInfoBy BiznisInfo17/05/2018Updated:21/05/2018Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Iznos kredita koje banke u Federaciji BiH daju kompanijama već ove godine bi mogao premašiti iznos koji daju stanovništvu, čime bi se ovaj odnos konačno promijenio u korist privrede, odnosno razvoja, naspram lične potrošnje, piše BiznisInfo. 

Krediti privredi već neko vrijeme bilježe brži rast od kredita stanovništvu, i na kraju prošle godine razlika je smanjena na samo 0,4 posto. 

Naime, ukupni krediti banaka u Federaciji BiH lani su zabilježili rast od 7,4 posto ili 909 miliona KM i na kraju godine iznosili su 13,2 milijarde KM.

Kako smo rekli, zabilježena su pozitivna kretanja u segmentu sektorskog kreditiranja, odnosno veće kreditiranje privatnih preduzeća nego stanovništva.

Krediti odobreni privatnim preduzećima ostvarili su stopu rasta od 9 posto ili od 539 miliona KM, tako da su na dan 31. decembar 2017. godine dostigli iznos od 6,3 milijarde KM, te su imali učešće u ukupnim kreditima od 47,8 posto.

Krediti dati stanovništvu u istom periodu zabilježili su stopu rasta od 6 posto ili od 387 miliona KM, dok je njihovo učešće blago smanjeno sa 48,7 posto na 48,2 posto i na dan 31. decembar 2017. godine iznosili su 6,4 milijarde KM.

Ako se ovaj trend nastavi i u ovoj godini, odnos ukupnih kredita će se promijeniti u korist kompanija. Pojačano kreditiranje privrede jedan je odnosnovih uslova ubrzanog ekonomskog rasta. 

Učešće nekvalitetnih kredita u ukupnoj aktivi je smanjeno u odnosu na prethodnu godinu. Veći rast kreditnog portfolija, smanjenje priliva novih nekvalitetnih kredita, kao i trajni otpisi, imali su pozitivan efekat na koeficijent učešća nekvalitetnih kredita u ukupnim kreditima, koji je sa 11,7 posto, koliko je iznosio na kraju 2016. godine, smanjen na 9,7 posto na kraju godine.

Depoziti su dostigli 15,8 milijardi KM, uz ostvareni rast od 11,6 posto ili 1,6 milijardi KM, i ostaju najznačajniji izvor finansiranja sa učešćem od 78,3 posto u ukupnoj pasivi.

Štedni depoziti, kao najznačajniji i najveći segment depozitnog i finansijskog potencijala banaka, rasli su za 4,5 posto ili 357 miliona KM i iznosili su 8,25 milijardi KM, piše BiznisInfo na osnovu podataka Agencije za bankarstvo FBiH.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Američka fintech kompanija zbog AI-ja otpušta 40 posto zaposlenih

28/02/2026

Rijetke bolesti nisu rijedak problem, bez koga nema sigurne terapije?

28/02/2026

Federaciji prijeti pad kreditnog rejtinga: Jedan potez bio je ključan

27/02/2026

Najveći bh. izvoznik velikom investicijom ulazi u novu industriju

27/02/2026
Tagovi
Vlada FBiHautomobilizapošljavanjeBLSEHrvatskaBankeVolkswagenSASEBoljiposao.comIzvozinvesticijeKonzumNaftaBingoturizamNjemačka
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.