Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Ovo je zapuštena parcela u srcu Sarajeva gdje Bingo planira graditi jedinstveni poslovno-kulturni centar
  • m:tel potvrđuje lidersku poziciju: 43 miliona KM dobiti u prvih šest mjeseci 2026. godine
  • Ginex nastavlja donositi novac: Dobit za pola godine premašila 12 miliona KM
  • Kraljević: Federacija BiH kreće u reformu tržišta kapitala
  • Vaš dom, vaša ušteda: Ostvarite povrat do 20% ulaganja u energetsku efikasnost
  • Široki Brijeg traži više: Hills Residence 3 već u prodaji uslijed velike potražnje za prve dvije zgrade
  • Vlasnik Energopetrola kupio kompaniju od Shella i kreće u veliki projekat na Mediteranu
  • Više od 60 vatrogasaca gasilo požar u fabrici za preradu drveta, slijedi procjena štete
  • Naše mjesto za naše ljude: Bingo Group svojim uposlenicima posvećuje posebno lijep festivalski trenutak
  • Lanac prodavnica ZOO Centar Sarajevo dobio novog vlasnika, nastaje sistem sa 11,3 miliona KM prihoda
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Kompanije»Revizori: Energoinvest će propasti ako ne dobije nove projekte
Kompanije

Revizori: Energoinvest će propasti ako ne dobije nove projekte

BiznisInfoBy BiznisInfo23/06/2017Updated:27/06/2017Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Sarajevski Enegoinvest prinuđen je prodavati imovinu u zemlji i inostranstvu kako bi nastavio poslovati, a u međuvremenu se nada da će dobiti još novca od banaka i poslove na novim projektima koji bi ga izvukli iz finansijskih problema, piše BiznisInfo.

Danas je objavljen revizorski izvještaj o poslovanju Energoinvesta, u kojem se navodi da „nastavak poslovanja po principu vremenske neograničenosti poslovanja zavisi od dodatnih napora Uprave u pronalaženju i ugovaranju novih projekata, odnosno proširenju poslovanja Društva na nova tržista, te osiguranju dodatnih izvora finansiranja kod komercijalnih banaka.“

Uprava je pokrenula aktivnosti na dobijanju dodatnog finansiranja kod banaka u iznosu od 4.000.000 KM u vidu razvojnog kredita za potrebe podsticanja izvoznih aktivnosti.

Nadalje, Uprava je pokrenula aktivnosti na prodaji imovine te je u toku 2017. godine dobila pismo namjere od kupca za jedan dio imovine (ispitna stanica) pri čemu je planirano da se ponudi cijena od oko 14 miliona KM.

Takoder, Uprava razmatra prodaju imovine koju ima u Njemačkoj, Turskoj (radi se o poslovno – stambenim objektima u vlasništvu zavisnih društava) te je imovina u Meksiku kao i dio imovine u BiH razmatran za prodaju kako bi se osigurala dodatna novčana sredstva.

Društvo je pripremilo poslovni plan za period od 2017. do 2019. godine gdje planirana realizacija trenutnih projekata oko 380 miliona KM od čega je za 2017. godinu planirano oko 175 miliona KM.

Kada se radi o novim projektima, visok je stepen očekivanja realizacije projekata koji su trenutno u tenderskoj proceduri u iznosu od oko 180 miliona KM gdje se u 2017. godini očekuje prihoda od oko 40 miliona KM.

Google Dodajte BiznisInfo.ba među omiljene izvore na Googleu

Nadalje, projekti u najavi za koje još nije pokrenuta tenderska procedura za koje se Društvo priprema prijaviti iznose preko 1 milijarde KM (projekti će se izvoditi u zemlji i inostranstvu).

Za prvi kvartal 2017. godine Društvo je ostvarilo prihode u iznosu nešto manjem od 40 miliona KM.

U prvom kvartalu Društvo je već uzelo oko 4,5 miliona KM novih kredita od banaka a otplatilo oko 6,5 miliona KM.

Za prvi kvartal 2017. godine Uprava je uspjela racionalizirati određene troškove poslovanja.

Trenutno je većina nekretnina, postrojenja i opreme te investicijskih nekretnina založeno kao instrument osiguranja po kreditima i garancijama kod komercijalnih banaka.

Uprava je svjesna izazova i implikacija na poslovanje ukoliko ne uspije osigurati dostatna sredstva za nastavak poslovanja na principu vremenske neograničenosti poslovanja što stvara značajnu sumnju u sposobnost Drustva da nastavi poslovati, navodi se u revizorskom izvještaju revizorske kuće KPMG.    

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
Energoinvest
NAJNOVIJE

Ovo je zapuštena parcela u srcu Sarajeva gdje Bingo planira graditi jedinstveni poslovno-kulturni centar

31/07/2026

m:tel potvrđuje lidersku poziciju: 43 miliona KM dobiti u prvih šest mjeseci 2026. godine

31/07/2026

Ginex nastavlja donositi novac: Dobit za pola godine premašila 12 miliona KM

31/07/2026

Kraljević: Federacija BiH kreće u reformu tržišta kapitala

31/07/2026
Tagovi
HrvatskaSASEinvesticijeVlada FBiHVolkswagentop pričeturizamNaftaNjemačkazapošljavanjebiznis vijestiautomobiliBLSEBankeIzvozBingo
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.