Nepodnošljiva lakoća poraza: Kako je država izdala domaće firme

0

Već mjesecima slušamo priče kako novi zakon o unutrašnjoj trgovini u Federaciji BiH, koji će uskoro biti usvojen, a kojim se ukida obaveza trgovinskih lanaca na policama imaju najmanje 50 posto domaćih proizvoda, “neće naštetiti bh. firmama”. 

Kao obrazloženje tog stava navodi se činjenica da “ovaj zakon ni dosada nije bio poštovan”! 

Posljednji u nizu koji su iznijeli ovakav stav su predstavnici Privredne komore Federacije BiH koji su danas kazali upravo to: Zakon se svakako nije poštovao pa samim tim njegova izmjena neće nanijeti veliku štetu domaćim firmama.

Sličan stav ranije su iznosile i druge institucije, organizacije, udruženja, upravo oni koji bi trebali štititi domaću proizvodnju i koji su za to masno plaćeni. 

Drugorazredni status bh. firmi

Ovdje se mora postaviti pitanje kako je moguće da se još uvijek važeći zakon, koji je od ključne važnosti za domaće firme ne poštuje, da svi to znaju i o tome javno govore a niko ništa ne poduzima. 

Kako je moguće da policija svakodnevno tjera s ulica ljude koji iznesu par stvari da prodaju kako bi prehranili porodice, a niko ne kažnjava velike lance koji tako očigledno krše zakon i na tome zarađuju ogroman novac, i čak to i ne kriju i ne demantuju. 

Kako je moguće da su oni koji bi trebali štititi domaće firme tako lako digli ruke i kako je moguće da javnost na to ne reaguje. 

Izmjena ovog zakona će itekako štetiti domaćim firmama koje već sada imaju podređeni i drugorazredni status u jednom dijelu trgovinskih lanaca, o čemu smo nebrojeno puta dosada pisali. 

Velike i moćne domaće kompanije to vjerovatno neće osjetiti jer one već imaju razvijenu saradnju sa maloprodajnim lancima, ali će zato malim firmama biti govotovo nemoguće da se probiju na police jer neće moći izdržati nemilosrdnu konkurencije međunarodnih korporacija. 

BiznisInfo je ranije pisao o tome da novim zakonom nisu predviđene apsolutno nikakve zaštitne mjere za domaće firme.

Izmjene ovog zakona pravdaju se približavanjem BiH Evropskoj uniji, odnosno primjenom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. No, u samom SPP-u ovaj zakon se nigdje ne spominje.

Vlada je, naime, odlučila da izmjeni član o zaštiti domaćih proizvoda jer se njime, “prema MIŠLJENJU Delegacije EU, narušava dosljedna primjena principa slobodne trgovine iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju“.

Snažna lobiranja iz inostranstva

Poznato je da iza stavova Delegacije EU u ovakvim slučajevima uglavnom stoje lobiranja pojedinih zemalja članica koje nastoje otkloniti sve barijere kako bi nesmetano i neogranično plasirale svoju robu u BiH. U tome, s njihove strane, nema ništa sporno, jer osnovni zadatak Delegacije EU i jeste da štiti interese zemalja članica. 

No, postavlja se pitanje zbog čega je BiH pristala da već sada u potpunosti otvori svoje tržište, odnosno da ukine sve carine i sve zaštitne mjere, kad smo tek u ranoj fazi približavanja i nemamo čak ni status kandidata za članstvo u EU. 

Očito je riječ o snažnim lobiranjima stranih korporacija i država koja su u domaćoj javnosti predstavljena kao reforme neophodne za približavanje EU.

(D.S.)