Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Kreće mega projekt kroz Srbiju: Evo kuda prolazi ‘Vožd Karađorđe’
  • Bh. građevinska firma ulazi na tržište Njemačke, već ima prve ugovore
  • Grad Bihać podržava poljoprivredne proizvođače
  • 10 bh. poduzetnika koji “vladaju” hrvatskom ekonomijom
  • Dr. Jelena Petković-Dabić iz BiH dobitnica prestižne International Medis Awards
  • Toyota BH i NS/FS BiH nastavljaju zajednički put ka novim pobjedama
  • Prva žrtva novih pravila: Otkazuju se linije iz BiH za Sloveniju i Austriju
  • Katastrofalan rezultat: Igman u gubitku od 15 miliona KM
  • BHANSA: Pet godina zaredom u plusu unatoč rekordnim izazovima
  • Ovo je najveći stambeni kompleks na svijetu, dom za pola miliona ljudi
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Zbog korone u RS bez posla ostalo 9.000 radnika
Ekonomija

Zbog korone u RS bez posla ostalo 9.000 radnika

BiznisInfoBy BiznisInfo23/07/2020Nema komentara2 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Od početka pandemije virusa korona, odnosno od 19. marta, na biroima u Republici Srpskoj prijavljeno je oko 9.000 lica koja su dobila otkaz, rekao je direktor republičkog Zavoda za zapošljavanje Miroslav Vujičić.

On je za “Glas Srpske” rekao da je trenutno nešto više od 89.000 nezaposlenih u evidenciji Zavoda za zapošljavanje.

“Od polovine marta sa evidencije biroa u Republici Srpskoj po osnovu zaposlenja brisano je 7.500 lica. U prerađivačkoj industriji je najviše ljudi ostalo bez posla, ali i najviše zaposleno”, dodao je Vujičić.

On je naveo da svi koji su dobili otkaz imaju pravo na novčanu naknadu sa Zavoda za zapošljavanje u skladu sa Zakonom o posredovanju u zapošljavanju.

“Obezbijedili smo novac za te namjene. Taj iznos je mnogo veći u odnosu na planirane troškove za te namjene, odnosno mi smo planirali oko 19 miliona KM za te troškove, a oni će na kraju iznositi oko 26 miliona KM”, rekao je Vujičić.

Iz Saveza sindikata Republike Srpske su naveli da je situacija zabrinjavajuća, te da Vlada Republike Srpske treba što prije da traži nove modele i mjere kako bi koliko-toliko bila ublažena trenutna situacija na tržištu rada.

“Od 19. marta do 20. jula bez ugovora o radu ostalo je tačno 9.028 lica. Nekima od njih je istekao ugovor na određeno vrijeme, dok su drugi proglašeni tehnološkim viškom. Nedostatak privredne aktivnosti, smanjena ili pak prepolovljena aktivnost, trenutno je gorući problem ekonomije. Ista situacija je i kod ino-partnera, što na kraju utiče i na broj radnika koji ostaju bez posla kod nas”, navela je predsjednik Saveza sindikata Ranka Mišić.

Ona je naglasila je da je najviše radnika ostalo bez posla u trgovini i ugostiteljstvu, koji zajedno imaju više od 3.300 otpuštenih radnika.

“Kada trgovini i ugostiteljstvu dodamo broj otkaza u prerađivačkoj industriji, dođemo do podatka da je bez posla u tim oblastima ostalo skoro 6.000 radnika. To su podaci samo za tri grane koje su najviše pogođene pandemijom”, ističe Mišićeva.

Novčana naknada za radnike koji ostaju bez posla ne može biti manja od 80 odsto najniže plate, odnosno 416 KM.

Srna

 

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Kreće mega projekt kroz Srbiju: Evo kuda prolazi ‘Vožd Karađorđe’

14/03/2026

Bh. građevinska firma ulazi na tržište Njemačke, već ima prve ugovore

14/03/2026

Grad Bihać podržava poljoprivredne proizvođače

13/03/2026

10 bh. poduzetnika koji “vladaju” hrvatskom ekonomijom

13/03/2026
Tagovi
Boljiposao.comVolkswagenIzvozNjemačkaBingoSASEturizamzapošljavanjeHrvatskaKonzumBankeNaftaVlada FBiHBLSEautomobiliinvesticije
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.