Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Ovo je ‘najsiromašnija’ općina u FBiH: Nekad su bili među najbogatijima
  • U ovom bh. gradu niču novi pogoni, ima viška radnih mjesta
  • Pavao Vujnovac na Fortenovi zaradio milijardu eura!
  • Eksplozivan rast: Tešanj prestigao Zenicu i Novo Sarajevo
  • Kraj jedne ere: Gasi se jedina proizvodnja televizora u Hrvatskoj
  • Mega projekt: Lidlov “grad u gradu” počinje primati prve stanare
  • Porodična firma iz Banje Luke širi proizvodnju i osvaja Zapadnu Evropu
  • Potpisan ugovor o izgradnji pristaništa na Drini u Višegradu
  • Fabrika na 3.500 m2: U Poslovnu zonu u Cazinu stiže nova investicija
  • Pokrenut prvi integrisani litijumski projekt u Evropi
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»WEF: Ovo su najveće prijetnje svjetskoj ekonomiji
Ekonomija

WEF: Ovo su najveće prijetnje svjetskoj ekonomiji

BiznisInfoBy BiznisInfo12/01/2017Updated:16/01/2017Nema komentara3 Mins Read
Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit WhatsApp Email

Sve veća nejednakost u dohocima smatra se najvećim rizikom za svjetsku ekonomiju u 2017. godini, pa uz potrebu oživljavanja rasta sve nužnijima se smatraju reforme tržišnog kapitalizma koje također treba uvrstiti u agende kako bi se ublažilo nezadovoljstvo građana, poručili su iz Svjetskog ekonomskog foruma (WEF). 

Anketa za potrebe WEF-ova izvještaja o globalnim rizicima pokazuje da stručnjaci vjeruju da će rast nejednakosti po pitanju dohodaka i bogatstva biti najznačajniji trend koji će odrediti razvoj situacije na globalnom planu u idućih 10 godina.

Ona je objavljena sedmicu dana uoči redovnog godišnjeg sastanka WEF-a koji okuplja najvažnije svjetske poslovne i političke elite u luksuznom švicarskom skijalištu Davosu.

“To ukazuju na potrebu za oživljavanjem ekonomskog rasta, no sve jači zazor javnosti spram političkih elita pokazuje da je možda prošao trenutak kad bi samo to bilo dovoljno da se izliječi raskol u društvu. Reformiranje tržišnog kapitalizma mora se također uvrstiti u agendu”, kaže se u WEF-ovu izvještaju objavljenom u srijedu.

Osnivač i izvršni predsjednik WEF-a Klaus Schwab u povodu skorašnjeg okupljanja u razgovoru za AFP izrazio je nadu da bi se na ovogodišnjem sastanku mogli pomno razmotriti načini otklanjanja glavnih uzročnika raširene tjeskobe danas u svijetu i da se odgovori na pitanje “zašto su ljudi ljuti i zašto nisu zadovoljni”.

Stručnjake WEF-a posebno brine slabi oporavak od globalne ekonomske krize koja je izbila prije deset godina i prouzročila rast nezaposlenosti odnosno podzaposlenosti.

Uz izborna iznenađenja u 2016. godini i sve veći uspon stranaka koje se zalažu za nacionalni suverenitet i tradicionalne vrijednosti u Europi i šire, ispitanici su među najvećih pet rizika za globalnu ekonomiju izdvojili sve jaču polarizaciju i jačanje nacionalizma.

Izdvajaju također brze promjene stajališta u društvu, što znači da se mnogi glasači osjećaju zaboravljenima u svojim zemljama, čime se potkopava društvena i politička kohezija.

“Godine jačanja pritisaka u mnogim dijelovima svijeta, barem u periodu nakon globalne finansijske krize, dovele su do dramatičnih političkih ishoda u 2016. godini kako je nezadovoljstvo građana sa ‘statusom quo’ uzimalo sve većeg maha”, kaže se u izvještaju, aludirajući na britansku referendumsku odluku o izlasku Britanije iz Europske unije i izbornu pobjedu Donalda Trumpa, ‘outsajdera’ na političkoj sceni.

Upozorava se također da bi posljedice takvih ishoda mogle imati dalekosežne posljedice, s tim da se neki sada pitaju je li zapad došao do tačke preokreta s koje bi sada mogao ući u razdoblje deglobalizacije.

U anketi je sudjelovalo približno 750 stručnjaka iz poslovnog i akademskog svijeta, civilnih društava i vlada diljem svijeta.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Ovo je ‘najsiromašnija’ općina u FBiH: Nekad su bili među najbogatijima

15/02/2026

U ovom bh. gradu niču novi pogoni, ima viška radnih mjesta

15/02/2026

Pavao Vujnovac na Fortenovi zaradio milijardu eura!

14/02/2026

Eksplozivan rast: Tešanj prestigao Zenicu i Novo Sarajevo

14/02/2026
Tagovi
NaftaturizamKonzumNjemačkaBoljiposao.cominvesticijeautomobiliBLSESASEVolkswagenVlada FBiHHrvatskaBingoBankeIzvozzapošljavanje
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.