Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Turski investitor potvrdio kupovinu bh. firme, preuzima sve dionice
  • Stabilan rast prihoda i dobit od 77,4 miliona KM m:tel-a u 2025. godini
  • Šta se dešava: Najveći vlasnik Wizz Aira prodao ogroman paket dionica
  • Hilton “osvaja” Dubrovnik – preuzima dva čuvena hotela
  • Elektroprivreda RS ide u mega projekt po novom modelu finansiranja
  • Zašto je Hormuški moreuz jedna od najvažnijih tačaka svjetske ekonomije
  • Kompanija namjenske industrije pohvalila se novim poslovima u Azerbejdžanu
  • Eksperti: Cijena nafte bi mogla premašiti 100 dolara za barel
  • Konzorcij “Logistika BiH” traži hitno sazivanje sjednice Vijeća ministara
  • Nakon 23 godine gasi se bh. firma: “Iskreno hvala radnicima”
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Ekonomija»Vidović: Rast BDP-a do 4,5 posto, rebalans budžeta u septembru

Vidović: Rast BDP-a do 4,5 posto, rebalans budžeta u septembru

0
By BiznisInfo on 14/07/2021 Ekonomija

Ministrica finansija Republike Srpske Zora Vidović izjavila je Srni da očekuje da će na kraju ove godine rast bruto domaćeg proizvoda /BDP/ u Republici Srpskoj biti od četiri do 4,5 posto i da bi u septembru trebalo da bude usvojen rebalans budžeta.

Vidović je rekla da se isti takav rast BDP-a očekuje i u sljedećoj godini, što će, kako je istakla, Republiku Srpsku dovesti u dosta povoljniji položaj.

“Sve to nam govori da smo dobro radili u prošloj godini kada smo pomagali privredi, jer je pad BDP-a u 2020. godini u Republici Srpskoj bio minus 2,8 odsto, i to je najmanji pad poslije Srbije u čitavom regionu, dok je Srbija imala pad od jedan odsto”, podsjetila je Vidović.

Prema njenim riječima, sve to ukazuje da je rast prihoda u ovoj godini, koji su veći od plana, posljedica i takvih ulaganja u prethodnoj godini.

“Rebalans budžeta će sigurno biti i procjenjujemo da će biti u septembru”, rekla je Vidović.

Razlog za rebalans budžeta je da se Kompenzacionom fondu usmjeri još sredstava, a do rebalansa će doći i zbog povećanja prihoda koji su veći od planiranih, rekla je Vidovića.

Ona je istakla da je tokom ove godine došlo i do povećanja plata i da je bilo i određenih isplata za penzionere i borce, te da sve to podrazumijeva rebalans budžeta Republike Srpske.

“Prvi razlog za rebalans budžeta je što ćemo potrošiti sredstva iz Kompenzacionog fonda koja su namijenjena za zdravstvo i privredu, tako da ćemo morati raditi rebalans da bi tom fondu usmjerili još sredstava”, ukazala je Vidović.

Ona je ponovila da će do rebalansa doći i zbog povećanja prihoda koji su mnogo veći od plana u ovom periodu, što jako raduje.

Ministrica finansija je rekla da očekuje da će se takvo povećanje prihoda zadržati do kraja godine, tako da će i deficit i zaduženje biti manji od plana, mada je, kako je rekla, javni dug Republike Srpske 42,9 posto, što je među najmanjim zaduženjima u regionu.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Turski investitor potvrdio kupovinu bh. firme, preuzima sve dionice

03/03/2026

Stabilan rast prihoda i dobit od 77,4 miliona KM m:tel-a u 2025. godini

03/03/2026

Šta se dešava: Najveći vlasnik Wizz Aira prodao ogroman paket dionica

03/03/2026

Hilton “osvaja” Dubrovnik – preuzima dva čuvena hotela

03/03/2026
Tagovi
SASEBoljiposao.comzapošljavanjeKonzumBLSEVolkswagenturizamIzvozBingoBankeHrvatskainvesticijeVlada FBiHNjemačkaautomobiliNafta
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.