Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • Bh. proizvođač teške artiljerije ima najbolji rezultat u 30 godina
  • Kreće mega projekt kroz Srbiju: Evo kuda prolazi ‘Vožd Karađorđe’
  • Bh. građevinska firma ulazi na tržište Njemačke, već ima prve ugovore
  • Grad Bihać podržava poljoprivredne proizvođače
  • 10 bh. poduzetnika koji “vladaju” hrvatskom ekonomijom
  • Dr. Jelena Petković-Dabić iz BiH dobitnica prestižne International Medis Awards
  • Toyota BH i NS/FS BiH nastavljaju zajednički put ka novim pobjedama
  • Prva žrtva novih pravila: Otkazuju se linije iz BiH za Sloveniju i Austriju
  • Katastrofalan rezultat: Igman u gubitku od 15 miliona KM
  • BHANSA: Pet godina zaredom u plusu unatoč rekordnim izazovima
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Biznis cafe»Uspješni biznismen Mirsad Murić: Firmama iz Krajine pomažem da plasiraju proizvode u Austriju

Uspješni biznismen Mirsad Murić: Firmama iz Krajine pomažem da plasiraju proizvode u Austriju

0
By BiznisInfo on 16/02/2021 Biznis cafe

Priča Mirsada Murića iz mjesta Tržac u općini Cazin, vlasnika i direktora firme A Group iz Klagenfurta u Austriji, priča je o uspjehu Bosanaca i Hercegovaca izvan domovine, koji stečeno znanje, iskustvo i ugled koriste da bh. kompanijama omoguće ulazak i prepoznatljivost na inostranim tržištima. U želji za boljim mogućnostima rada i poslovanja 1987. otišao je u Austriju, a prije rata uspješno se bavio zastupništvom firme Zepter.

– Srednju školu metalskih zanimanja sam završio u BiH, a u Austriji sam se prekvalifikovao za marketing menadžerstvo i prodaju. Svim našim kooperantima, a ima nas preko dvadeset, primarni sektor je maloprodaja i veleprodaja sredstava za higijenu. U vrijeme pandemije to se traži dosta i posao odlično funkcioniše – kaže Murić.

Brojnim krajinskim firmama pomaže da plasiraju svoje proizvode na austrijsko tržište, a jedna od njih je i Limometal, jedan od lidera na Balkanu u sektoru proizvodnje i prodaje krovno-fasadnih profilisanih limova.

– Imam veliku želju i uvijek sam gledao da sve aktivnosti koje provodimo u Austriji budu orijentisane prema firmama u Bosni. Tu je Limometal, prije toga Inplast i mnoge druge. Sa direktorom Limometala Mensurom Mulalićem imamo poseban odnos i saradnju od 2008. godine. On je jedan od poduzetnika koji je prozapadno orijentiran, razmišlja menadžerski i inovativno i to mi se odmah svidjelo – govori Murić koji je tokom godina pomagao školovanje i stipendirao mnoge školarce iz BiH, u Travniku, Cazinu i okolini, na šta je posebno ponosan, jer je svjestan koliku moć predstavlja znanje.

Mirsad nije u potpunosti zadovoljan odnosom BiH prema dijaspori, a kako ističe, to je kompleksno pitanje i zahtjeva brzo riješenje.

– Kada je poslovanje u pitanju, to je što brže, lakše i jednostavnije određivanje institucionalnih stvari. Paradoks je i da ja tokom ove pandemije kao austrijski državljanin ne mogu ući u BiH bez PCR testa, a moj brat koji živi u istom gradu i ima bh. državljanstvo može da uđe u zemlju. Pasoš ne prenosi koronavirus, već osoba – mišljenja je uspješni menadžer.

Familija Murić, prema njegovim riječima, rasuta je po cijelom svijetu, a ima ih od Rožaja preko Krajine do Istanbula i Australije.

– U Austriji žive moja braća, a u Krajini imam i sestru. Sa suprugom Ervinom imam troje djece, sina Armina i kćerke Larisu i Merisu. Sin je inače prije dvije godine preuzeo vođenje firme A Group. Svi mi iz dijaspore energiju „tankamo“ prilikom posjete Krajini – iskren je Murić.

Legenda visočke Bosne, nogometaš Almedin Hota samo je jedan od poznatih Bosanaca i Hercegovaca koji žive u Klagenfurtu.

– Dobri smo prijatelji i družimo se. U ovom austrijskom gradu živi dosta naših uspješnih poduzetnika, koji uživaju veliki ugled u ovom dijelu Austrije, a neki su i politički aktivni. Pored A Group Austria, u Klagenfurtu egzistira još nekoliko firmi čiji vlasnici su naši ljudi iz BiH. Između ostalih, tu su B&B Transporti, AB Webmarketing Solutions, Fliesen Floor, Bag Bau, Kraina Bau, ABM Bau, Sipura A-Z, Autokonzept Edis Blažević, MK Hausbetreuung, ADM Hausbetreuung, Joob Impulse, Joda Transporti, Auto Servis Babić, Elektro i vodo instalacije braća Antunović i mnogi drugi. Također, važno je napomenuti da u Klagenfurtu žive i naši akademski umjetnici Franjo Likar i Suad Bijedić. Likar je dobitnik  nekoliko republičkih, gradskih i strukovnih nagrada za svoj rad, a od 2008. godine član je Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine. Također, tu je i naš univerzitetski profesor Žarko Bebić koji često kaže: „Sve mi diraj al´ Bosnu ne“ – govori na kraju Mirsad Murić.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

Bh. proizvođač teške artiljerije ima najbolji rezultat u 30 godina

14/03/2026

Kreće mega projekt kroz Srbiju: Evo kuda prolazi ‘Vožd Karađorđe’

14/03/2026

Bh. građevinska firma ulazi na tržište Njemačke, već ima prve ugovore

14/03/2026

Grad Bihać podržava poljoprivredne proizvođače

13/03/2026
Tagovi
BankeNaftaBingoturizamSASEIzvozNjemačkaautomobiliHrvatskaVolkswagenBLSEVlada FBiHzapošljavanjeinvesticijeKonzumBoljiposao.com
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

 

Loading Comments...