Close Menu
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Facebook X (Twitter) Instagram
Najnovije vijesti
  • BiH dobija novi grad: Jeftini stanovi i more na dlanu
  • Za podsticaje isplaćeno 7,5 miliona KM
  • Mišković kreće u investicije veće od milijardu eura: Evo u šta ulaže
  • Njemački trgovinski div zatvara 50 prodavnica širom Evrope
  • Samo jedan EX-YU aerodrom među 100 najprometnijih u Evropi u 2025.
  • Prosječna plata u FBiH u decembru iznosila 1.664 KM
  • Upravo je lansiran program koji bi mogao označiti kraj Hollywooda
  • Zemljotres u VW-u: Mogući masovni otkazi i zatvaranje fabrika
  • Agencija za bankarstvo ‘udarila’ na mjenjačnice u Republici Srpskoj
  • Novo lice bankarstva u BiH: Brzo i jednostavno uz Raiffeisen besplatan paket usluga
Biznis InfoBiznis Info
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube LinkedIn
  • Početna
  • Ekonomija
  • Finansije
  • Investicije
  • Kompanije
  • Banke
  • Auto
  • Biznis cafe
Biznis InfoBiznis Info
Home»Biznis cafe»Ulaganje od 51 milijardu dolara koje će dovesti do najmanje milion novih radnih mjesta

Ulaganje od 51 milijardu dolara koje će dovesti do najmanje milion novih radnih mjesta

0
By BiznisInfo on 09/09/2024 Biznis cafe
Ilustracija

Predsjednik Xi Jinping obećao je će ojačati kinesku podršku zemljama na afričkom kontinentu s 51 milijardu dolara koji će se usmjeriti u nekoliko infrastrukturnih inicijativa, a trebala bi otvoriti najmanje milion radnih mjesta.

Obvezu o izdašnoj finansijskoj injekciji Kina je preuzela na Forumu o kinesko-afričkoj saradnji na vrhu u Pekingu, objavio je Reuters.

– Kina je spremna produbiti saradnju s Afrikom u industriji, poljoprivredi, infrastrukturi, trgovini i ulaganjima – rekao je Xi delegatima iz više od 50 afričkih zemalja okupljenih u Pekingu na devetom sastanku trogodišnjeg foruma.

Nakon ceremonije otvaranja, izaslanici su usvojili Pekinšku deklaraciju za izgradnju “kinesko-afričke zajednice za sve vremenske prilike sa zajedničkom budućnošću u novoj eri”, kao i Pekinški akcijski plan za 2025. do 2027., objavili su kineski državni mediji, prenio je Poslovni.hr.

Xi je također pozvao na “kinesko-afričku mrežu koja uključuje veze između kopna i mora i koordinirani razvoj”, dok je kineskim kompanijama poručio da se vrate na kontinent koji broji milijardu stanovnika, s kojim je saradnja poremećena tokom pandemije.

– Kina i Afrika čine jednu trećinu svjetskog stanovništva. Ako se mi ne moderniziramo, neće biti globalne modernizacije – rekao je Xi.

Kineski čelnik obavezao se na 360 milijardi juana (50,7 milijardi dolara) finansijske pomoći, ali je precizirao da će 210 milijardi biti isplaćeno kroz kreditne linije i najmanje 70 milijardi putem ulaganja kineskih firmi, uz manje iznose osigurane kroz vojnu pomoć i druge projekte.

Ranija obećanja

Na summitu Kine i Afrike 2021. u Dakaru, Kina je obećala najmanje 10 milijardi dolara ulaganja i isto toliko u kreditnim linijama. Ovog puta bi finansijska pomoć bila u juanima, u očitom pokušaju daljnje internacionalizacije kineske valute.

Reuters podcrtava da Xi u govoru nije spomenuo dug iako je Peking najveći bilateralni zajmodavac mnogih afričkih država. Ipak, Akcijski plan za razdoblje 2024.-2027. uključivao je uvjete za odgodu otplate i poziva na osnivanje afričke rejting agencije kako bi se donio “nova rejting kultura”.

Podjeli:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Share on Pocket (Opens in new window) Pocket
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
NAJNOVIJE

BiH dobija novi grad: Jeftini stanovi i more na dlanu

17/02/2026

Za podsticaje isplaćeno 7,5 miliona KM

17/02/2026

Mišković kreće u investicije veće od milijardu eura: Evo u šta ulaže

17/02/2026

Njemački trgovinski div zatvara 50 prodavnica širom Evrope

17/02/2026
Tagovi
Boljiposao.comNjemačkaHrvatskaNaftaBLSEautomobiliinvesticijeturizamKonzumzapošljavanjeVolkswagenBingoIzvozVlada FBiHSASEBanke
O Nama

BiznisInfo je najposjećeniji poslovni portal u BiH. Pružamo najbolje i najbrže informacije iz oblasti biznisa i finansija. Donosimo savjete za uspjeh i informacije o investicijama u BiH.

Kontakt

© Sva prava pridržana, Agencija Number One, Sarajevo. WEB Development KGDevs.com

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.