Udruženje poljoprivrednika Vogošća: Zajednički rad za veću konkurentnost na tržištu

0

Udruženje poljoprivrednika Vogošća osnovano je 2004. godine no svoju pravu aktivnost započelo je 2014. godine. Nakon što je u udruženju izvršena unutrašnja organizacija i podjela na sekcije, udruženje je preuzelo funkciju saveza poljoprivrednih proizvođača sa općine Vogošća.

Udruženje provodi aktivnosti u šest sekcija: plastenička proizvodnja, uzgoj krupne stoke i mlijeka, uzgoj sitne stoke i peradarstvo, pčelarstvo, voćarstvo i uzgoj povrća na otvorenom i žitarica. Na taj način, obuhvaćeni su svi vidovi poljoprivredne proizvodnje a udruženje je uspostavilo i saradnju sa nadležnom općinskom službom.

„Imamo odličnu saradnju sa nadležnom općinskom službom i sa stručnim savjetnikom za poljoprivredu Razijom Sipović. Sve projekte realizujemo zajednički, sve probleme rješavamo zajednički. U posljednje dvije godine zajedno sa Općinom smo uradili jako puno projekata a ta se saradnja nastavlja i dalje“, kaže predsjednik udruženja Muhamed-Hamo Softić.

softic-sipovic

Udruženje i općinska služba projekte realizuju zajednički

Samo u ovoj godini udruženje je realizovalo brojne projekte. Softić izdvaja projekat proljetne sjetve kada su poljoprivrednim proizvođačima podijeljene sadnice krompira i luka i umjetno gnojivo te sadnje na otvorenom kada je udruženje preko jednog od proizvođača obezbijedilo i podijelilo 2500 sadnica paradajza.

paulovnija-3Tu je i projekat sadnje paulovnije, brzorastućeg drveta koje nazivaju drvetom budućnosti a koje bi za Vogošću moglo značiti mnogo. Ovo brzorastuće drvo kvalitetnije je od bagrema i vrlo je korisno za pčelare no osim toga ima funkciju stabilizacije zemljišta što je za ovu općinu izuzetno bitno imajući u vidu da se u njoj nalaze brojna klizišta.

„Ove godine posadili smo paulovniju prvi put pa ćemo vidjeti kako će ići“, kaže Softić.

Udruženje je realizovalo i projekat finansiranja visokosteonih junica i krupne stoke. U okviru ovog projekta 10 grla je podijeljeno poljoprivrednicima a u udruženju su izuzetno zadovoljni njegovim efektima. Trenutno je aktuelan projekat podjele sadnica malina i sistema za navodnjavanje u okviru kojeg je podijeljeno 200 sadnica malina kao i projekat podške pčelarima.

vogosca-maline„Pčelarstvo je u lošem stanju, za pčelare je ovo bila loša godina i zarada je slaba. Organizovali smo ovaj projekat podjele stimulativnih pogača kako bismo donekle ublažili gubitke  naših pčelara i pomogli im da prezime“, kaže Softić.

U planu je i projekat sufinansiranja mehanizacije koji će također biti realizovan u saradnji sa općinskom službom. Upravo nedostatak mehanizacije jedna je od ključnih prepreka za veću konkurentnost vogošćanskih poljoprivrednih proizvođača na tržištu pa se u Udruženju nadaju da će ovaj projekat takvo stanje promijeniti.

Softić ističe kako je upravo sufinansiranje model koji je u praksi pokazao kao najbolji: „Imali smo mi i projekte u kojima smo davali poljoprivrednim proizvođačima donacije. No donacije su loš način rada jer ne podrazumijevaju nikakvu odgovornost ni učešće poljoprivrednih proizvođača i česti su bili slučajevi kada su utrošene za ono za šta nisu bile namijenjene.“

Kada je riječ o problemima sa kojima se poljoprivrednici najčešće susreću Softić ih izdvaja nekoliko.

Muhamed-Hamo Softić

Muhamed-Hamo Softić

„Prije svega, tu je problem naplate. Nedavno smo imali situaciju gdje je 30-ak naših članova potpisalo ugovore sa firmom Agrona za proizvodnju kornišona. No iako su mjesecima vrijedno radili i obavili svoj dio posla, do danas za svoj rad nisu naplatili ništa iako neki od njih od toga i žive. I tu dolazi do izražaja naša uloga, jer je dužnost udruženja sada da razgovaramo sa firmom, da vidimo koji su uzroci neplaćanja i da izvršimo pritisak da do plaćanja što prije dođe. Pored toga, problem je i plasman naših proizvoda. Uvoz je velik i police trgovina prepune su uvoznih proizvoda a našim poljoprivrednim proizvođačima ostaje da svoje proizvode prodaju na pijaci ili na štandovima. Tu takođe ulažemo velike napore da osiguramo plasman i otkup proizvoda. Imamo odličnu saradnju sa firmama kao što je Intercamp koji se bavi otkupom malina ili trgovina zdrave hrane Pharmacy&Bio gdje naši poljoprivrednici mogu plasirati svoje proizvode.“

Udruženje svojim članovima pomaže i pružanjem savjetodavnih usluga i pomoći pri prijavljivanju na podsticaje ili javne pozive. Senida Kulić-Duraković, stručna saradnica u Udruženju, kaže kako su poljoprivrednici svakodnevno u udruženju, dolaze da se raspitaju oko poljoprivredne proizvodnje, mogućnosti sufinansiranja, prilika za samozapošljavanje ili traže savjete za pokretanje biznisa.

„Veliki broj poljoprivrednika ne poznaje procedure prijavljivanja na dostupne podsticaje. U nekim slučajevima zaista je potrebno sakupiti dosta dokumenata i mi u udruženju se trudimo da našim članovima to maksimalno olakšamo. Trudimo se uštediti im vrijeme, dati sve potrebne informacije, često i obuku na terenu budući da u udruženju imamo i agronoma…“, kaže Kulić-Duraković.

U Udruženju kažu kako je potencijal Vogošće za razvoj poljoprivrede izuzetan. Ne samo da općina raspolaže velikim poljoprivrednim površinama, nego je i poljoprivredno zemljište čisto i bez hemijskih dodataka i pesticida te je sve što se ovdje proizvede organsko i kvalitetno.

„Naš problem je što imamo puno malih proizvođača i nijedan od njih ne proizvodi količine koje bi mogle zadovoljiti potrebe na tržištu. Međutim udruženi itekako imamo šanse da postanemo konkurentni na tržištu“, zaključuje Softić.

Udruženje poljoprivrednika smješteno je u zgradi Općine Vogošća. Iako je radno vrijeme Udruženja utorkom i četvrtkom od 8 do 16, Softić i Kulić-Duraković kažu kako su u udruženju ili sa poljoprivrednicima na terenu svaki dan.

Save